16.1 C
New York
Friday, June 9, 2023

Buy now

Kurti: Marrëveshja është njohje de fakto, prandaj Serbia refuzon ta nënshkruajë

Katër ditë pas takimit në Ohër, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti foli për marrëveshjen e Ohrit dhe arsyen pse Serbia nuk e nënshkroi këtë marrëveshje.

Në një intervistë për RTK, Kurti tha se marrëveshjen e ka vlerësuar si njohje de fakto të shtetit të Kosovës dhe si një mundësi për të ecur përpara prandaj nuk ka hezituar ta nënshkruajë.

“E kam vlerësuar këtë marrëveshje në njërën anë si njohje de fakto të pavarsisë së Kosovës dhe Republikës sonë dhe në anën tjetër si mundësi për të ecur përpara, pra, si një marrëveshje e cila nuk ma mbyll rrugën përpara”, ka thënë Kurti përcjell Reporteri.net.

I pari i ekzekutivit tha se njohja de fakto ishte arsyeja e mosnënshkrimit të marrëveshjes nga pala serbe.

“Duke marrë parasysh që është njohje de fakto, kam thënë meqë u dakorduam për tekst le ta nënshkruajmë, por, për dallim para 10 vjetëve, 8 vjetëve kësaj rradhe, Serbia refuzon ta nënshkruajë” deklaroi kryeministri.

“Sa më shumë propozime që jepja, aq më shumë ngjallej rezistenca e palës tjetër, që u kurorëzua në fund me mosnënshkrim, sepse edhe ata e ditë, siç unë po e di, se është njohje de-facto”, shtoi Kurti./Reporteri.net/

<p>The post Kurti: Marrëveshja është njohje de fakto, prandaj Serbia refuzon ta nënshkruajë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,802FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy