16.8 C
New York
Thursday, June 8, 2023

Buy now

Kryeministri Kurti tregon se çka i dha Kosovës në këto dy vjet qeverisje

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shënuar dy vjetorin e ardhjes së tij në karrigën e Qeverisë, me një rend postimesh për arritjet që thotë se ia ka siguruar Kosovës këto dy vitet e fundit.

Rendin e postimeve, Kurti e nisi me mbulimin që ia ka bërë pandemisë Covid-19, që ai e gjeti në pikë shpërthim e sipër kur erdhi në pushtet, shkruan gazeta online Reporteri.net.

Këtu, teksa komentoi gjendjen në të cilën e gjeti vendin, kryeministri Kurti përmendi edhe rritjen enorme të inflacionit. Ai tha se iu desh që të përmirësonte gabimet e qeverive paraprake.

“Ia dolëm”, shkroi Kurti.

“Dy vjet më parë, sot, qeveria jonë mori detyrën mes një shpërthimi të shfrenuar të COVID-it. Më vonë u përballëm me një rritje të çmimeve të energjisë dhe inflacionit për shkak të pushtimit rus të Ukrainës. Na u desh të përmirësonim gabimet e shumta të qeverive të kaluara, të luftonim ngjarje të paprecedentë dhe të krijonim shtigje të reja. Ia dolëm”, shkroi ai në Twitter.

Në vazhdim, shefi i ekzekutivit listoi ato të cilat ai i konsideron arritje gjatë qeverisjes së tij.

“Ne kishim zero vaksina kur morëm detyrën. Në më pak se një vit i siguruam dhe vaksinuam 60% të popullsisë”.

“Ekonomia jonë kaloi nga tkurrja me 5.3% në 2020 në rritje me 10.7% në një vit”.

Si rezultat i qeverisjes së mirë dhe masave kundër korrupsionit, tha Kurti, “buxheti vjetor u rrit me 760 milionë; të ardhurat nga taksat u rritën me 20% pa rritje të normave”, ndërsa “investimet e huaja arritën në 772 milionë rekord”.

I njëjti tha se demokracia është në qendër të Qeverisë Kurti, ndaj përmendi edhe ndihmat që u janë bërë qytetarëve.

Rritja e ndihmës sociale me 30% për familjet, ndihmë financiare për 66 mijë studentë, si dhe mbështetja ndaj fermerëve u konsideruan si më të rëndësishmet në këtë aspekt, nga kryeministri Kurti.

Albin Kurti, detyrën e tij si kryeministër i vendit e mori përsipër zyrtarisht më 23 mars, 2021. /Reporteri.net/.

<p>The post Kryeministri Kurti tregon se çka i dha Kosovës në këto dy vjet qeverisje first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,795FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles