21.2 C
New York
Sunday, May 28, 2023

Buy now

Kryeministri Kurti tregon se çka i dha Kosovës në këto dy vjet qeverisje

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shënuar dy vjetorin e ardhjes së tij në karrigën e Qeverisë, me një rend postimesh për arritjet që thotë se ia ka siguruar Kosovës këto dy vitet e fundit.

Rendin e postimeve, Kurti e nisi me mbulimin që ia ka bërë pandemisë Covid-19, që ai e gjeti në pikë shpërthim e sipër kur erdhi në pushtet, shkruan gazeta online Reporteri.net.

Këtu, teksa komentoi gjendjen në të cilën e gjeti vendin, kryeministri Kurti përmendi edhe rritjen enorme të inflacionit. Ai tha se iu desh që të përmirësonte gabimet e qeverive paraprake.

“Ia dolëm”, shkroi Kurti.

“Dy vjet më parë, sot, qeveria jonë mori detyrën mes një shpërthimi të shfrenuar të COVID-it. Më vonë u përballëm me një rritje të çmimeve të energjisë dhe inflacionit për shkak të pushtimit rus të Ukrainës. Na u desh të përmirësonim gabimet e shumta të qeverive të kaluara, të luftonim ngjarje të paprecedentë dhe të krijonim shtigje të reja. Ia dolëm”, shkroi ai në Twitter.

Two years ago today our Govt took office amidst a rampant COVID outbreak. We later faced a spike in energy prices and inflation due to the Russian invasion of Ukraine. We had to undo the many mistakes of past Govts, battle unprecedented events, and forge new paths. We succeeded.

— Albin Kurti (@albinkurti) March 22, 2023

Në vazhdim, shefi i ekzekutivit listoi ato të cilat ai i konsideron arritje gjatë qeverisjes së tij.

“Ne kishim zero vaksina kur morëm detyrën. Në më pak se një vit i siguruam dhe vaksinuam 60% të popullsisë”.

“Ekonomia jonë kaloi nga tkurrja me 5.3% në 2020 në rritje me 10.7% në një vit”.

In just 2 years, our Govt’s achievements have been many. Here’s a brief recap:

We had zero when we took office. In less than a year we secured them and vaccinated 60% of the population

Our economy went from contracting by 5.3% in 2020 to growing by 10.7% in a year

— Albin Kurti (@albinkurti) March 22, 2023

Si rezultat i qeverisjes së mirë dhe masave kundër korrupsionit, tha Kurti, “buxheti vjetor u rrit me 760 milionë; të ardhurat nga taksat u rritën me 20% pa rritje të normave”, ndërsa “investimet e huaja arritën në 772 milionë rekord”.

As a direct result of good governance and anti-corruption measures:

In two years, our annual budget grew by 760m

Last year, tax revenue went up by 20% without increasing rates

Also last year, foreign investments reached a record high 772m

— Albin Kurti (@albinkurti) March 22, 2023

I njëjti tha se demokracia është në qendër të Qeverisë Kurti, ndaj përmendi edhe ndihmat që u janë bërë qytetarëve.

Rritja e ndihmës sociale me 30% për familjet, ndihmë financiare për 66 mijë studentë, si dhe mbështetja ndaj fermerëve u konsideruan si më të rëndësishmet në këtë aspekt, nga kryeministri Kurti.

Social democracy is at the heart of our governing vision, so we made sure that all the in revenue reaches the citizens of through many ways incl.:

Increased social assistance for families by 30%

Financial aid to 66k students

216% in support for farmers

— Albin Kurti (@albinkurti) March 22, 2023

Albin Kurti, detyrën e tij si kryeministër i vendit e mori përsipër zyrtarisht më 23 mars, 2021. /Reporteri.net/.

<p>The post Kryeministri Kurti tregon se çka i dha Kosovës në këto dy vjet qeverisje first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,784FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy