19.6 C
New York
Sunday, June 4, 2023

Buy now

“Gëzuar Ramazanin”, rrugët e Londrës ndriçohen për herë të parë për të shënuar muajin e shenjtë

Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriçuar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit.

Rruga Coventry, e cila lidh sheshin Leicester me Piccadilly, është e ndriçuar me “Gëzuar Ramazanin”.

Dritat u ndezën nga kryetari i bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, i cili është një nga 1.3 milionë myslimanët në Londër që festojnë Ramazanin, raporton BBC, përcjell Gazeta Sinjali.

Shfaqja u organizua nga Ayshea Desai, e cila u frymëzua nga dashuria e saj për dritat e Krishtlindjeve.

Ajo tha: “Unë thjesht kisha ambicien ta bëja si dritat e Krishtlindjeve.

Më kujtua se shkova të vizitoja dritat e Krishtlindjeve me motrën time kur isha duke u rritur dhe gjithashtu pata një mundësi të jetoj në Lindjen e Mesme dhe doja ta sillja atë gëzim dhe magji në Londër, qytetin nga i cili jam.”

Desai filloi projektin tre vjet më parë.

“Duket e pabesueshme, jam shumë e mbingarkuar me përgjigjen”, tha ajo.

“Është një muaj kaq i rëndësishëm për myslimanët.

Doja ta rris këtë ndërgjegjësim gjithashtu për t’u bërë të ditur fqinjëve tanë se ky është një muaj vërtet i rëndësishëm për ne, është muaji im i preferuar i vitit dhe jam thjesht mirënjohës që jemi këtu sot”, përfundoi ajo.

Klubi i futbollit Chelsea do të mbajë gjithashtu një iftar të hapur në anën e fushës në Stamford Bridge, në atë që do të jetë e para për klubin dhe një stadium i Premier League.

Stadiumi Wembley do të bëjë të njëjtën gjë më vonë gjatë muajit.

<p>The post “Gëzuar Ramazanin”, rrugët e Londrës ndriçohen për herë të parë për të shënuar muajin e shenjtë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,795FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy