18.2 C
New York
Wednesday, May 31, 2023

Buy now

Blinken: Të respektohet urdhërarresti për Putinin

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken , u bëri thirrje të mërkurën të gjithë anëtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të respektojnë urdhrin e arrestit të lëshuar nga gjykata për presidentin rus Vladimir Putin.

“Unë mendoj se kushdo që është palë në gjykatë duhet të përmbushë detyrimet e tij”, tha Blinken.

Presidenti amerikan Joe Biden tha të premten se Putin kishte kryer qartazi krime lufte, duke shtuar se urdhër-arresti ishte i justifikuar.

Moska i ka mohuar vazhdimisht akuzat se forcat e saj kryen mizori gjatë pushtimit rus të Ukrainës dhe Kremlini e quajti vendimin e gjykatës “të pavlefshëm”.

As Rusia dhe as Ukraina nuk janë anëtarë të Gjykatës Penale Ndërkombëtare, megjithëse Kievi i ka dhënë juridiksionin gjykatës për të ndjekur penalisht krimet e kryera në Ukrainë. Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk ka forcën e saj policore dhe ekzekutimi i urdhërarresteve i takon shteteve të saj anëtare.

Kujtohet se javën e kaluar, Gjykatës Penale Ndërkombëtare akuzoi Putinin për krim lufte për transportimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina në Rusi. Masa ligjore detyron 123 vendet anëtare të arrestojnë Putinin dhe ta transferojnë atë në Hagë për gjykim nëse ai shkel në tokën e tyre.

<p>The post Blinken: Të respektohet urdhërarresti për Putinin first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,792FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy