21.2 C
New York
Sunday, May 28, 2023

Buy now

Vuçiq: Nuk ka asnjë lëshim për Kosovën për anëtarësim në OKB dhe as njohje

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani, foli edhe për marrëveshjen e Ohrit, duke theksuar se në të nuk bëhet fjalë as për njohje, e as anëtarësim të Kosovës në OKB.

Vuçiq ka thënë sot se Serbia do të përmbushë, siç thotë ai, gjithçka nga plani i zbatimit për Kosovën, përveç pjesës që i referohet Kombeve të Bashkuara.

Ai njoftoi se kundërshtarët e tij politikë “do të marrin së shpejti një përgjigje të merituar politike”.

“Serbia nuk ka përdorur kurrë hile. Ajo që u thashë në Bruksel, në Beograd, nuk ka ndryshuar asnjë pikë. Është ligjërisht e detyrueshme kur unë të nënshkruaj apo të pajtohem verbalisht me të. Serbia do të punojë për zbatimin e gjithçkaje. Gjithçka që thamë se po punonim për ta zbatuar – do ta bëjmë. Ajo që thashë se nuk do të bëjmë dhe e përsërita sot, është se nuk ka asnjë lëshim në anëtarësimin në OKB, në organizatat dhe institucionet e OKB-së dhe nuk ka njohje. I gjithë kjo pushim, që nënkupton normalizim real të marrëdhënieve, marrëdhënie normale mes serbëve dhe shqiptarëve, që do të thotë marrëdhënie pa tensione dhe konflikte – Serbia është e gatshme ta zbatojë”, tha ai.

“Së shpejti do t’i pyes ata se kush përdori hile dhe kush jo. Serbia e ka fjalën e saj dhe kjo do të thotë diçka, dhe kam frikë se nënshkrimet e dikujt nuk kanë nënkuptuar asgjë deri më sot, sepse po të mos ishte kështu, atëherë dhjetë vjet pas nënshkrimit të marrëveshjes, nuk do të flisnim për Asociacion. Natyrisht, nuk e kam të lehtë t’i vë në këmbë djemtë më të papërgjegjshëm dhe më të paaftë të vendit tonë, që e kanë shkatërruar vendin tonë si në kuptimin kombëtar ashtu edhe në atë ekonomik. Por do ta lë për disa ditë të tjera dhe ata do të marrin përgjigjen që meritojnë. Ashtu siç nuk mendoj se Serbia duhet të tërhiqet nga askush dhe të turpërohet, ashtu edhe ajo ka shumë më pak për t’u turpëruar sesa ata më të këqijtë në të që do ta shkatërronin atë për pesë minuta. Ata do të marrin përgjigjen e duhur politike”, tha Vuçiq.

<p>The post Vuçiq: Nuk ka asnjë lëshim për Kosovën për anëtarësim në OKB dhe as njohje first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,784FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles