18.2 C
New York
Wednesday, May 31, 2023

Buy now

Putini dhe Xi Jinping nënshkruajnë dy marrëveshje, asnjëra për Ukrainën

Lideri kinez, Xi Jinping zhvilloi takim formal me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për tri orë në Kremlin këtë të martë, në ditën e dytë të vizitës tre-ditore, shkruan Washington Post, përcjell Reporteri.net.

Liderët nënshkruan dy marrëveshje, njëra e cila afirmon partneritetin dhe njëra e cila përcakton planet për bashkëpunim ekonomik, të cilin ata e diskutuan në një konferencë të përbashkët për media.

Ndërkaq, nuk njoftuan për një përparim të madh drejt paqes në Ukrainë, të cilën Putini tha se diskutuan gjatë.

Pekini e ka portretizuar veten si një negociator potencial, duke nxjerrë një propozim 12 pikësh për përfundimin e konfliktit, e cila përfshin asnjë kërkesë për Moskën që t’i tërheqë trupat , dhe të cilën Ukraina e ka refuzuar.

Mediat kineze e kanë portretizuar vizitën si përpjekje të Xi-së për udhëheqjen e botës joperëndimore.

Putin tha në konferencën për shtyp se pjesa më e madhe e planit të Kinës lidhej me pikëpamjen e Rusisë dhe mund të formojë një bazë të një marrëveshjeje paqeje, por vetëm nëse Kievi dhe Perëndimi janë të gatshëm.

“Megjithatë, ne nuk po shohim një gatishmëri të tillë”, tha Putini. /Reporteri.net/

<p>The post Putini dhe Xi Jinping nënshkruajnë dy marrëveshje, asnjëra për Ukrainën first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,792FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles