14.9 C
New York
Friday, June 9, 2023

Buy now

2 miliardë euro për Ukrainën nga BE-ja

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian janë pajtuar për të ndarë një pako ndihmëse prej 2 miliardë eurove, me qëllim që të blihen predha artilerie, të nevojshme për Ukrainën në luftë me Rusinë.

Siç raportoi mediumi francez AFP, ministrat u dakorduan të hënën në Bruksel që të nisin një iniciativë të përbashkët që t’ia sigurojnë Ukrainës të paktën 1 milion predha deri në vitin e ardhshëm si dhe t’i rimbushë rezervat.

Autoritetet ukrainase kanë deklaruar se pushtimi rus është zgjeruar në një luftë rrënuese dhe se i ka detyruar që t’i racionojnë forcat luftarake.

Kievi tha se i duhen 350.000 predha në muaj për t’i ndihmuar trupat në frenimin e sulmeve të Rusisë dhe t’i lejojnë ata të nisin kundërofensiva të reja.

Ushtria ukrainase tha se forcat ruse i kanë shtuar sulmet mbi qytetin Avdiivka, në rajonin e Donetskut, dhe se po tentojnë ta bëjnë atë një Bakhmut të dytë. Bakhmuti aktualisht është qendra kryesore e luftimeve. Trupat ruse kanë shkatërruar në masë të madhe qytetin.

<p>The post 2 miliardë euro për Ukrainën nga BE-ja first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,802FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy