19.6 C
New York
Sunday, June 4, 2023

Buy now

Vuçiq: Asociacioni nevojitet kudo që jetojnë serbët në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në adresimin e sotëm për medie, ka thënë se kudo që jetojnë serbët në Kosovë nevojitet Asociacioni.

Vuçiq shtoi se serbët në Kosovën në jug të Ibrit jetojnë si në një geto.

“Të gjithë ata që jetojnë në jug të lumit Ibër, jetojnë si në geto. Ata nuk kanë as kornizë institucionale, dhe pa marrë parasysh faktin se po ndërtojmë një spital të madh në Graçanicë, të gjithë duan vetëm të marrin në dorë Mitrovicën e Veriut. Për shkak se ajo mbështetet kundër Serbisë qendrore, atje është më e lehtë për ta. Ne kemi nevojë për Asociacion të komunave serbe kudo ku jetojnë serbët, por sigurisht shumë më tepër në jug sesa në veri. Kjo u jep serbëve një kornizë institucionale për veprimet e tyre. Përralla të shpikura, mund të bëni çfarë të doni, kjo është e rëndësishme për ne”, theksoi ai.

<p>The post Vuçiq: Asociacioni nevojitet kudo që jetojnë serbët në Kosovë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,795FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy