16.1 C
New York
Friday, June 9, 2023

Buy now

Kamberi: Çdo e drejtë që u jepet serbëve në Kosovë, t’u jepet edhe shqiptarëve në Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se krijimi potencial i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të krijonte një precedent të rrezikshëm në rajon.

Kamberi tha para takimit të kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, se çdo e drejtë që i jepet komunitetit serb në Kosovë, duhet t’i jepet edhe komunitetit shqiptar në Serbi.

“Çështja e Luginës së Preshevës duhet të trajtohet, sepse precedenti i cili po tentohet të ndërtohet, duke ndërtuar një pakicë të plotfuqishme, në një pjesë të Ballkanit Perëndimor, është një precedent i rrezikshëm për paqen dhe nuk jep garancione se marrëveshja eventuale e arritur mes dy shteteve do të krijojë një paqe të qëndrueshme”, tha Kamberi për Klan Kosova.

“Kërkesa jonë është për ndërtimin e një simetrie në të drejta, pra niveli i të drejtave që duhet të realizohen do të duhet të jetë identik me atë që kanë serbët në Kosovë. Se cilat do të jenë instrumentet, përmes të cilëve do të realizohen ato të drejta, është një temë e diskutimit në të ardhmen”, u shpreh deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë.

Kamberi tha se nuk mund të ketë sukses pa një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, me njohje reciproke.

<p>The post Kamberi: Çdo e drejtë që u jepet serbëve në Kosovë, t’u jepet edhe shqiptarëve në Serbi first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,802FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles