21.2 C
New York
Sunday, May 28, 2023

Buy now

Një muaj nga tërmeti i Turqisë, mbi 45 mijë viktima, 13 mijë paslëkundje

Ka kaluar një muaj nga tërmetet shkatërruese të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri. Ndërsa punimet për heqjen e rrënojave vazhdojnë pa ndërprerje në rajon, nevojat bazë si tendat nuk janë plotësuar ende plotësisht.

Sipas raportimeve nga tërmetet e shumta humbën jetën 45 mijë e 968 persona. Në deklaratën e Ministrisë së Brendshme thuhet se 4267 nga ata që humbën jetën ishin sirianë, ndërkohë janë regjistruar 13 mijë paslëkundje.

Më 6 shkurt, Turqia u përball edhe një herë me realitetin e tërmetit. Tërmeti i parë goditi Kahramanmaraş në orën 04:17. U bë e ditur se magnituda e tërmetit, epiqendra e të cilit u përcaktua në rrethin Pazarcık, ishte 7.7 kilometra dhe thellësia fokale 8.6 kilometra.

Tërmeti më i madh që ndodhi në Turqi pas tërmetit të 17 gushtit 1999 shkaktoi shkatërrim jo vetëm në Kahramanmaraş, por edhe në të paktën 10 provinca përgjatë vijës së thyerjes duke përfshirë Sirinë. Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adiyaman, Malatya dhe Hatay janë dëmtuar rëndë.
Ndërsa viktimat e tërmetit ishin në frikë dhe panik, 9 orë pas tërmetit të parë, ndodhi një tërmet me magnitudë 7.5 ballë. Dhjetëra ndërtesa të dëmtuara në tërmetin e parë u shembën në tërmetin e dytë.

Një gjendje e jashtëzakonshme u shpall në rajon për 90 ditë të mërkurën, 8 shkurt 2023, nga Presidenti Recep Tayyip Erdoğan.

Para tërmetit, presidenti Erdogan deklaroi se zgjedhjet do të mbahen më 14 maj. Është sugjeruar se zgjedhjet mund të shtyhen për shkak të humbjeve të mëdha të jetëve në zonën e tërmetit dhe shpërnguljes së miliona njerëzve.

Megjithatë, Erdogan, i cili bëri një deklaratë më 1 mars, nuk e ndryshoi datën e kutisë së votimit, duke thënë: “Ky komb do të bëjë atë që duhet më 14 maj”.

<p>The post Një muaj nga tërmeti i Turqisë, mbi 45 mijë viktima, 13 mijë paslëkundje first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,784FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles