16.8 C
New York
Thursday, June 8, 2023

Buy now

Ambasadorja gjermane: Mosarritja e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi bllokon shumë kapacitete

Ambasadorja gjermane në Beograd, Anke Konrad, ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian është i hapur ndaj Serbisë.

Por ajo theksoi se mungesa e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit po bllokon shumë kapacitete në vend.

Ajo theksoi gjithashtu se duhet përqendrim në sfidat përpara dhe se procesi i normalizimit duhet të vazhdojë sa më shpejtë.

“Sapo të ndodhë kjo, do të ketë më shumë potencial dhe një rrugë më të shpejtë drejt BE-së”.

E pyetur se cilat janë pritjet minimale nga Serbia për takimin e radhës në kuadër të dialogut dhe cilat janë pasojat nëse asgjë nuk ndryshon deri atëherë, Konrad tha se pasojat janë të diskutueshme dhe se kur bëhet fjalë ;ër Kosovën, nuk ka zgjidhje të menjëhershme për problemin në mes dy vendeve.

<p>The post Ambasadorja gjermane: Mosarritja e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi bllokon shumë kapacitete first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,795FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles