18.2 C
New York
Wednesday, May 31, 2023

Buy now

Sveçla: Familja Jashari trasoi rrugën nga e cila nuk mund dhe nuk duhet të devijojmë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë një postim në Facebook me rastin e 25 vjetorit të Epopesë së UÇK-së.

Ai është shprehur se tre brezat e flijuar të familjes Jashari janë shtylla më e fuqishme e lirisë sonë.

“Në mëngjesin e 5 marsit të vitit 1998 familja e lavdishme Jashari në Prekaz u rrethua nga forca të shumta ushtarake të ushtrisë serbe. Kjo nuk ishte hera e parë e rrethimit të tyre. Angazhimi i tyre ishte fakt i papranueshëm për agresorin serb. Por kjo ishte hera e fundit, sepse këtu nisi kthesa historike e luftës sonë që Serbia gjenocidale nuk e pati menduar. Nisi lufta e madhe për çlirim”, tha Sveçla.

Ministri Sveçla tha se rezistenca dhe sakrifica e tyre për liri janë, siç u shpreh ai, udhërrëfyesi më i qartë për ne në punën për Republikën.

“Gra, burra e fëmijë të Jasharajve në përballje të pabarabartë e nën rrethim nuk u dorëzuan për tre ditë me radhë. Serbia me mjetet e saj të rënda të luftës shkoi kundër synimit të vet. Madhështia e saj përmes armëve u sfidua nga madhështia e rezistencës së familjes Jashari. E këtu zuri vend frymëzimi e vullneti i mbarë popullit tonë për një luftë të re”.

“Tre brezat e flijuar të familjes Jashari janë shtylla më e fuqishme e lirisë sonë. Familja Jashari trasoi rrugën nga e cila nuk mund dhe nuk duhet të devijojmë. Ata na mësuan të gjithë neve se liria është e domosdoshme e se dorëzimi nuk është asnjëherë alternativë. Rezistenca dhe sakrifica e tyre për liri janë udhërrëfyesi më i qartë për ne në punën për Republikën. Lavdi të gjithë të rënëve të familjes Jashari. Lavdi të gjithë dëshmorëve dhe martirëve të kombit”, shkroi Sveçla.

<p>The post Sveçla: Familja Jashari trasoi rrugën nga e cila nuk mund dhe nuk duhet të devijojmë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,792FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy