14.4 C
New York
Thursday, June 8, 2023

Buy now

Në Prishtinë e tre komuna tjera, pacientët do ta kenë mjekun familjar

Ministria e Shëndetësisë ka përzgjedhur QMF-në në Breg të Diellit dhe atë në Dardani në Prishtinë, pastaj Prizrenin, Lipjanin dhe Istogun. Ky proces pritet të fillojë prej vjeshtës me synimin që deri në vitin 2024 t’i përfshijë të gjitha komunat.

Është gjithmonë i rregullt në veprimet për përkujdesje ndaj shendetit.

Por ndryshe nga deri tash, Vehbi Kllokoqit së shpejti do i mundësohet të ketë mjekun e tij personal familjar.

Kjo pasi në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Bregun e Diellit, në kryeqytet, së shpejti do të bëhet listimi i pacientëve.

Listë kjo e cila do të ndihmojë në krijimin e një databaze me të dhëna të sakta të pacientëve për sëmundjet e tyre.

E këtë po mirëpresin qytetarët.

Sipas shefes së shërbimeve në QMF, Hana Deshishku, listimi i pacientëve e fuqizon lidhjen e mjekut në raport me familjen.

Se cili është qëllimi i këtij projekti sa i përket digjitalizimit të kujdesit parësorë në kryeqytet, e tregon drejtori i shëndetësisë Izet Sadiku.

Per listimin e pacienteve, Ministria e Shëndetësisë ka përzgjedhur QMF-te në Breg të Diellit dhe në Dardani në Prishtine, Prizrenin, Lipjanin dhe Istogun dhe ky proces pritet të fillojë prej vjeshtës me synimin që deri në vitin 2024 ti përfshijë të gjitha komunat. /T7/

<p>The post Në Prishtinë e tre komuna tjera, pacientët do ta kenë mjekun familjar first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,795FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy