12.9 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Pse nuk duhet të rregulloni shtratin menjëherë pasi të zgjoheni?

Shpesh thuhet se në mëngjes, pasi zgjoheni dhe ngriheni, duhet të rregulloni shtratin tuaj dhe se kjo është një nga mënyrat për të fituar zakone pozitive.

Por duhet pasur kujdes me këtë rekomandim. Domethënë, nëse e rregulloni krevatin menjëherë pas zgjimit, mund ta bëni atë edhe më të pistë. Pas gjumit, duhet të zbuloni shtratin dhe ta lini aty për rreth një orë në mënyrë që nxehtësia e krijuar nga trupi juaj të zhduket dhe në këtë mënyrë të zvogëloni numrin e marimangave që janë grumbulluar gjatë gjumit.
Mund ta rregulloni krevatin duke rregulluar mbulesat për ta bërë atë të duket më i rregullt, por në asnjë rrethanë nuk duhet ta mbuloni pasi kjo do të vazhdojë të mbledhë baktere.

Pra, pasi të ngriheni, hapni një dritare ose të paktën derën e dhomës ku flini në mënyrë që ajri të qarkullojë.

“Nëse rregulloni shtratin menjëherë pasi zgjoheni në mëngjes, do të kapni marimangat që janë grumbulluar gjatë natës. Këta grabitqarë mikroskopikë, më të vegjël se një milimetër, ushqehen me lëkurën e njeriut dhe jetojnë në vende me lagështi. Kur flemë natën, trupi ynë bëhet më i ngrohtë, por edhe djersitemi më shumë dhe kështu bëhemi objektivi kryesor i këtij tundimi. Dhe më pas ato lënë sekrecione që mund të shkaktojnë alergji dhe astmë. Prandaj, nëse e rregulloni shtratin menjëherë në mëngjes, do të kapni të gjithë lagështinë dhe do të bëni një shtëpi të bukur për miliona marimangat”, shpjegon mjeku Karan Raj, i cili ka kanalin e tij në TikTok ku ndan këshilla të dobishme.

“Në vend të kësaj, të paktën për një kohë të shkurtër lini shtratin pa rregulluar në mënyrë që ajri të qarkullojë dhe dielli të mund ta arrijë atë.” Kështu, marimangat do të dehidratohen dhe do të vdesin”, shtoi ai.

Një problem lind kur zgjoheni herët në mëngjes dhe nxitoni për në punë. Thjesht, në vend që ta rregulloni më parë shtratin, lëreni para se të dilni. Ose nëse keni dikë në shtëpi, lëreni detyrën që ai person të rregullojë shtratin tuaj një orë pasi të ngriheni dhe të niseni për në punë.

<p>The post Pse nuk duhet të rregulloni shtratin menjëherë pasi të zgjoheni? first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles