12.9 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Hoti: Qeveria ende nuk ka ndarë asnjë cent për familjet e prekura nga vërshimet

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se asnjë cent nuk është ndarë nga Qeveria për familjet e prekura nga vërshimet e fundit.

Hoti theksoi se shumë vendime sot janë marrë në mbledhjen e Qeverisë sot, por asnjë cent nuk qenka ndarë për kompensimin e familjeve që pësuan nga vërshimet në Skenderaj, Klinë, Istog, Mitrovicë dhe komuna të tjera.

Hoti ka ftuar Qeverinë e Kosovës që t’u ndajë këtyre familjeve menjëherë një shumë fikse për gjërat elementare.

Reagimi i plotë:

Vërshimet – ende asnjë cent nuk është ndarë nga Qeveria për familjet e prekura.

Shumë vendime qenkan marrë në mbledhjen e Qeverisë sot, por asnjë cent nuk qenka ndarë për kompensimin e familjeve që pësuan nga vërshimet në Skënderaj, Klinë, Istog, Mitrovicë e komuna të tjera. Rezerva shtetërore është për situata kur ndodhin shpenzime të paparashikuara.

Ftoj Qeverinë tu ndajë këtyre familjeve menjëherë një shumë fikse për gjërat elementare të jetës: shporet, frigorifer, shtrat, tepihë dhe ushqime bazike. Disa familje kanë humbur edhe rrobat e trupit. Ka familje me të moshuar e fëmijë shumë të vegjël, të cilët nuk mund të kthehen në shtëpitë e vërshuara pa u meremetuar plotësisht. Asnjë meremetim nuk mund të bëhet në këto kushte atmosferike.

Ka kohë për vlerësim të detajuar të dëmeve, si në ekonomitë shtëpiake, ashtu edhe në biznese e bujqësi.

<p>The post Hoti: Qeveria ende nuk ka ndarë asnjë cent për familjet e prekura nga vërshimet first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles