13.1 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

Situata në veri, KFOR: Prishtina dhe Beogradi t’i zgjidhin çështjet përmes dialogut, të shmanget përshkallëzimi

Për situatën në veri, nga KFOR është thënë se e vetmja rrugë drejt paqes është që Beogradi dhe Prishtina t’i zgjidhin çështjet e tyre përmes dialogut.

Në reagimin e KFOR-it është shtuar se duhet të arrihet një zgjidhje që respekton të drejtat e të gjitha komuniteteve.

Po ashtu thuhet se është e rëndësishme që të shmanget çdo përshkallëzim.

Tutje, shtohet se KFOR-i mbetet vigjilent dhe plotësisht i aftë për të përmbushur mandatin e tij të OKB-së.

“E vetmja rrugë drejt paqes është që Beogradi dhe Prishtina t’i zgjidhin çështjet e tyre përmes dialogut dhe të arrijnë një zgjidhje që respekton të drejtat e të gjitha komuniteteve. Është e rëndësishme të shmanget çdo përshkallëzim i ri. KFOR-i mbetet jashtëzakonisht vigjilent dhe plotësisht i aftë për të përmbushur mandatin e tij të OKB-së”, thuhet në reagimin e KFOR-it.

Only way towards peace is for Belgrade & Pristina to resolve their issues through dialogue & to reach a solution that respects the rights of all communities. It is important to avoid any renewed escalation.#KFOR remains extremely vigilant & fully capable to fulfil its UN mandate pic.twitter.com/KrHmBqczM9

— @NATO – KFOR (@NATO_KFOR) December 13, 2022

<p>The post Situata në veri, KFOR: Prishtina dhe Beogradi t’i zgjidhin çështjet përmes dialogut, të shmanget përshkallëzimi first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy