12.9 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Situata në veri, amerikanët Chollet dhe Escobar qëndrojnë këtë javë në Kosovë

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, të hënën do të nisë një vizitë dyditore në Kosovë.

Ai pritet të jetë i shoqëruar nga i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Përveç në Kosovë, Chollet do që qëndrojë edhe në Serbi, Bosnjë e Hercegovinë, Maqedoni të Veriut, Mal të Zi, Kroaci dhe Belgjikë nga 11 deri më 17 dhjetor, është bërë e ditur përmes një njoftimi për media nga DASH-i.

Ndryshe vizita e tyre pritet të ndodhë në kohën e rritjes së tensioneve në veri të vendit.

Derisa që nga orët e pasdites së djeshme (e diel), rruga drejt Jarinjës, në fshatin Rudarë dhe ajo në drejtim të Bërnjakut, janë të bllokuara nga serbët me kamionë e autobusë.

Ky reagim i serbëve të Kosovës erdhi pas arrestimit të djeshëm të Dejan Pantiqit nga Policia e Kosovës.

<p>The post Situata në veri, amerikanët Chollet dhe Escobar qëndrojnë këtë javë në Kosovë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy