5.9 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

Pas 6 ditësh me shpërthime e maska në Veri, reagon Borrell: BE nuk toleron sulmet ndaj EULEX’it


Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se BE’ja nuk do t’i tolerojë sulmet e qytetarëve kriminelë serbë ndaj EULEX-it.

Përmes një reagimin, Borrell i dënoi këto sulme, si dhe tha se barrikadat e vendosura në veri duhet të hiqen menjëherë, shkruan gazeta online Reporteri.net.

“BE nuk do të tolerojë sulmet ndaj EULEX-it ose përdorimin e akteve të dhunshme kriminale në veri. Barrikadat duhet të hiqen menjëherë nga grupet e serbëve të Kosovës. Duhet të rivendoset qetësia”, deklaroi Borrell në Twitter.

Tutje, ai theksoi se do të vazhdojë koordinimi i EULEX-it me Kosovën, duke shmangur të gjitha daljet që çojnë deri te përshkallëzimi.

“EULEX-i do të vazhdojë të koordinohet me autoritetet e Kosovës dhe KFOR-in. Të gjithë aktorët duhet të shmangin përshkallëzimin”, theksoi Borrell. /Reporteri.net/.

<p>The post Pas 6 ditësh me shpërthime e maska në Veri, reagon Borrell: BE nuk toleron sulmet ndaj EULEX’it first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles