5.9 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

Haradinaj pyet: Çfarë po bën QUINT-i ndaj Vuçiqit që ta ndalë armatosjen e bandave në veri?

Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj, ka bërë një reagim pas situatës së krijuar në veri të vendit, edhe pas vendimit të presidentes Vjosa Osmani-Sadriu, për shtyrjen e zgjedhjeve në katër komunat atje.

Ajo pyeti se “çfarë po bëjnë vendet e QUINT-it në Serbi për t’i bërë presion Aleksandar Vuçiqit që të ndalojë financimin, orkestrimin dhe armatosjen e bandave kriminale në veri të Kosovës për të ngritur tensione të dhunshme, për të terrorizuar popullsinë shqiptare që jeton atje dhe për të hedhur bomba drejt gazetarëve?”.

Në anën tjetër, ajo u shpreh se “nëse kjo shtyrje e zgjedhjeve lokale në veriun e Kosovës nuk shfrytëzohet për të hapë përfundimisht Urën e Ibrit, për të shtrirë rendin e ligjin, dhe për të asgjësuar bandat kriminale të Vuçiqit në veri, nuk do të ketë asnjë sens politik, as ligjor, as shtetëror”.

What are #Quint countries in #Serbia doing to pressure @avucic to STOP financing, orchestrating & arming criminal gangs in north #Kosovo to mount violent tensions, terrorise -Alb population living there & throw bombs towards journalists? @usambserbia @SianCMacLeod @EGiaufretEU

— Meliza Haradinaj (@MelizaHaradinaj) December 10, 2022

<p>The post Haradinaj pyet: Çfarë po bën QUINT-i ndaj Vuçiqit që ta ndalë armatosjen e bandave në veri? first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy