13.1 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

Pse në Zvicër po kërkohen punëtorët e moshuar?

Ndërsa në të kaluarën njerëzit mbi 50 vjeç e kishin të vështirë të punësoheshin, kjo nuk është më kështu, tregojnë anketat e kryera nga agjencitë e rekrutimit.

Ndërsa tregu i punës i Zvicrës ka përjetuar mungesa të punëtorëve të kualifikuar në industri të ndryshme, perspektivat e punësimit për të moshuarit tani janë më të mira se më parë.

“Disa vite më parë kishte pothuajse një obsesion rinor. Duhet të ishe më pak se 40 vjeç për të marrë projekte dhe përgjegjësi të mëdha”, tha Thomas Bösch, kreu i burimeve njerëzore në Novartis për transmetuesin SRF të enjten.

Sot, “kompanitë vlerësojnë përvojën e punonjësve më të vjetër, edhe sepse këta njerëz nuk duan më të provojnë veten, por përkundrazi përqendrohen në detyrë”, shtoi ai. /albinfo.ch/

<p>The post Pse në Zvicër po kërkohen punëtorët e moshuar? first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles