7.8 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Franca në gjysmëfinale, drama e futbollit në Katar kulmoi kur Kane humbi penalltinë

Franca zyrtarisht është kualifikuar për në finale të Kampionatit Botëror KATAR 2022.

Kombëtarja franceze ia doli që ta mund Anglinë, me rezultat të ngushtë përfundimtar 2-1, transmeton Gazeta Online Reporteri.net.

Golin e parë në ndeshje e realizoi Franca. Ishte Aurelian Tchouameni, i cili e çoi ekipin e tij në epërsi në minutën e 17-ë të ndeshjes.

Rezultati u barazua në pjesën e dytë të ndeshjes. Harry Kane me një gol të saktë nga penalltia, riktheu shpresat për Anglinë, në minutën e 54.

Golin e fundit të ndeshjes e shënoi francezi Olivier Giroud, në minutën e 78-ë.

Anglia pati një mundësi të artë për ta përmbysur edhe njëherë rezultatin, mirëpo Kane nuk ia doli të shënoi sërish nga penalltia. Topi kaloi mbi rrjetë.

 

Tentativat e Anglisë nuk u shuan deri në fund të lojës; megjithatë, nuk ia dolën ta çonin ndeshjen në vazhdime.

Pas kësaj fitoreje, Franca arriti të kualifikohet në gjysmëfinale, aty ku e pret Maroko, që mundi Portugalinë me rezultat minimal 1:0.

Katër kombëtaret më të mira të këtij Botërori, tashmë edhe zyrtarisht, janë Kroacia, Argjentina, Maroko dhe Franca. /Reporteri.net/.

<p>The post Franca në gjysmëfinale, drama e futbollit në Katar kulmoi kur Kane humbi penalltinë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles