7.8 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Associated Press raporton për plagosjen e zyrtarit policor në veri të vendit


Autoritetet e rendit në Kosovë të premten njoftuan se një oficer u plagos nga persona të armatosur pas rritjes së pranisë së policisë nga frika e tensioneve në zonat veriore të dominuara nga pakica etnike serbe, raportoi Associated Press, transmeton Reporteri.net.

Një oficer policie është “plagosur lehtë” dhe një makinë policie është dëmtuar pasi persona të armatosur qëlluan me armë nga një automjet në fshatin Serbovc, komuna Zveçan, 50 kilometra (30 milje) në veri të kryeqytetit, Prishtinë, thuhet në një deklaratë.

Oficeri i plagosur është dërguar në spital dhe policia po heton rastin.

Të enjten, policia rriti praninë e saj në katër komunat etnike të mbizotëruara nga serbët në veri, ku zgjedhjet e parakohshme do të mbahen më 18 dhjetor pas braktisjes së posteve lokale nga përfaqësuesit e pakicës etnike serbe.

Në fillim të kësaj jave, disa qendra zgjedhore u dëmtuan dhe u dëgjuan të shtëna në ato komuna, duke rritur frikën për tensionet e gjata që ziejnë midis Serbisë dhe ish-krahinës së saj, Kosovës.

Është e paqartë nëse votimi, i kundërshtuar nga serbët etnikë, mund të mbahet normalisht në ato komuna.

Vendimi i qeverisë së Kosovës për të ndaluar targat e lëshuara nga Serbia i shtyu ligjvënësit, prokurorët dhe policët serbë në komunat veriore të Kosovës të braktisin postet e qeverisjes vendore në fillim të nëntorit.

Më vonë në nëntor, nën ndërmjetësimin e BE-së dhe ndihmën e drejtpërdrejtë të SHBA-së, Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje që Serbia do të ndalonte lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës dhe Kosova do të pushonte veprimet e mëtejshme për ri-regjistrimin e automjeteve.

BE-ja i kishte paralajmëruar Serbinë dhe Kosovën se ishin në buzë të një gremine dhe duhet të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre ose të përballen me perspektivën e një kthimi në të kaluarën e tyre të dhunshme.

Çështja e pavarësisë së Kosovës shkaktoi një luftë të viteve 1998-99 në të cilën vdiqën rreth 13,000 njerëz. Serbia filloi një goditje brutale për të frenuar një rebelim separatist nga shqiptarët etnikë . NATO bombardoi Serbinë në vitin 1999 për t’i dhënë fund luftës.

Kosova u shkëput nga Serbia në vitin 2008. Qeveria serbe, me mbështetjen e Kinës dhe Rusisë, ka refuzuar të njohë shtetësinë e Kosovës. Shtetet e Bashkuara dhe shumica e aleatëve të tyre evropianë e njohin Kosovën si një vend të pavarur.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë, i njohur si KFOR, “mbetet vigjilent”./Reporteri.net/

<p>The post Associated Press raporton për plagosjen e zyrtarit policor në veri të vendit first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles