5.9 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

Ambasadori Rohde me një ditë vonesë pajtohet me Hovenierin se zgjedhjet në Veri duhet shtyrë

Pas ambasadorit amerikan, edhe ai gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka kërkuar shtyerjen e zgjedhjeve në katër komunat në veri.

Rohde ka thënë se tashmë është e qartë që nuk ka kushte për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve më 18 dhjetor, shkruan Reporteri.net.

“Jam dakord me kolegun tim amerikan që zgjedhjet duhet të shtyhen. Është e qartë se situata aktuale nuk është e favorshme për mbajtjen e tyre tani”, ka shkruar Rohde.

Dy ditë më parë ishte ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier ai që tha se aktualisht nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve në veri të Kosovës, derisa u shpreh i shqetësuar për zhvillimet në atë pjesë.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani gjatë ditës së djeshme para mediave foli për mundësinë e shtyerjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri, teksa tha se fillimisht për këtë çështje presin të marrin një vlerësim nga institucionet e sigurisë.

Por presidentja tha se marrja e këtij vendimi është çështje ditësh.

Në tri ditët e fundit, incidente të njëpasnjëshme ndodhën Zubin Potok dhe Mitrovicë të Veriut.

Gjithçka nisi të martën, derisa zyrtarët policorë po i shoqëronin autoritetet zgjedhore në këto dy komuna, të banuara me shumicë serbe.

Një polic i Kosovës është lënduar si pasojë e një sulmi që ka ndodhur ndaj Policisë së Kosovës në fshatin Serbovc të Zveçanit, bëri të ditur Policia mbrëmë në orët e vona, shkruan Reporteri.net.

Sipas njoftimit, sulmi ka ndodhur rreth orës 23:00 nga persona të armatosur me armë të gjata, nga një automjet i tipit “Audi”, ngjyrë hiri, me targa KM.

Ky sulm ka ndodhur pak orë pasi Policia rriti praninë në komunat e veriut.

Policia e Kosovës ka njoftuar se do ta rrisë praninë e saj në veri, pas situatës së fundit të krijuar atje.

Ky institucion ka thënë se ka kapacitete për menaxhimin dhe kontrollin e situatës së sigurisë dhe ruajtjen e rendit në gjithë vendin, si dhe ndërmarrjen e veprimeve për zbatimin e ligjshmërisë në vend. /Reporteri.net

<p>The post Ambasadori Rohde me një ditë vonesë pajtohet me Hovenierin se zgjedhjet në Veri duhet shtyrë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy