6.7 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Kusari-Lila për situatën në veri: Serbia e Millosheviqit po funksionon ende me Vuçiqin në krye të saj

Shefja e Grupit Parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari Lila ka reaguar pas sulmeve në veri, duke thënë se kjo tregon se cak janë institucionet e shtetit të Kosovës, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

Në reagimin e saj të bërë në Facebook, Kusari-Lila thotë se Vuçiq nuk e ka interes integrimin dhe avancimin e serbëve në shtetin e Kosovës, por ai kërkon që pakica serbe në Kosovë të jetë e ndarë dhe kundër shtetit tonë.

“Nuk ka askush problem me qytetatët serbë në Kosovë. Por Vuçiçi e ka problem që ata nuk punojnë të gjithë kundër shtetit të Kosovës. Fatkeqësisht, Serbia e Millosheviqit po funksionon ende me Vuçiçin ne krye të saj”, ka shkruar mes tjerash Shefja e Grupit Parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila.

Postimi i plotë:

Synimi për terror nga ana e Serbisë ndaj Kosovës nuk është ndalë asnjëherë, vetëm ka ndryshuar madhësia e ndikimit dhe mënyra e aplikimit.

Sulmet e organizuara ndaj institucioneve të Kosovës në Komunat veriore, para zgjedhjeve lokale, tregojnë se cak janë institucionet e shtetit të Kosovës dhe qytetarët serbë që duan të jetojnë në dhe me shtetin e Kosovës.

Aleksandër Vuçiç nuk e ka interes integrimin dhe avancimin e serbëve në shtetin e Kosovës. E kundërta, ai kërkon që pakica serbe këtu të jetë e ndarë dhe kundër shtetit të Kosovës. Ata duan me zorr ta mbajnë gjallë një konflit të paqenë midis qytetarëve me bazë kombësie.

Kështu besojnë se do ta mundësonin dezintegrimin e shtetit të Kosovës dhe shkatërrimin e të gjithë mekanizmave demokratik.

Por sot para nesh ne kemi qytetarët e ndershëm përballë bandave kriminale të Vuçiçit. Dhe policinë e Kosovës duke kryer detyrën e saj në mbrojtje të qytetarëve dhe institucioneve.

Nuk ka askush problem me qytetatët serbë në Kosovë. Por Vuçiçi e ka problem që ata nuk punojnë të gjithë kundër shtetit të Kosovës.

Fatkeqësisht, Serbia e Millosheviqit po funksionon ende me Vuçiçin ne krye të saj.

<p>The post Kusari-Lila për situatën në veri: Serbia e Millosheviqit po funksionon ende me Vuçiqin në krye të saj first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles