5.9 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

E djatha e re izraelite shqetëson hebrenjtë në ShBA


Organizatat hebraike në SHBA kanë shprehur shqetësimin se qeveria e re e Izraelit, e udhëhequr nga lideri konservator i Likud, Benjamin Netanyahu, do të jetë më e djathta në historinë e vendit, raportojnë mediat izraelite, përcjell gazeta online Reporteri.net.

Drejtuesit e organizatave hebreje amerikane janë veçanërisht të shqetësuar për rolet e pritshme të spikatura të tre deputetëve fetarë ultra të djathtë, të njohur për deklaratat anti-arabe, kundërshtimin ndaj komunitetit LGBTQ, kritikat ndaj sistemit të drejtësisë izraelite dhe demonizimin e degëve liberale joortodokse të judaizmit popullor në SHBA.

Të gjithë ata e kundërshtojnë fuqimisht pavarësinë palestineze.

Rabini Rick Jacobs, president i Unionit të Judaizmit të Reformës, lëvizja më e madhe hebraike në SHBA, tha se këta ligjvënës janë ndër “zërat më ekstremë në politikën izraelite”.

Lidhja Anti-Shpifje (ADL), e cila lufton antisemitizmin dhe format e tjera të urrejtjes, tha se përfshirja e tre figurave të ekstremit të djathtë në qeveri ishte në kundërshtim me parimet mbi të cilat u themelua Izraeli.

Federata Hebraike e Amerikës së Veriut bëri thirrje për një politikë pluraliste dhe gjithëpërfshirëse.

Për dekada, hebrenjtë amerikanë kanë luajtur një rol kyç në promovimin e lidhjeve midis SHBA-së dhe Izraelit, duke mbledhur 1 milion dollarë për vendin, duke mbrojtur mbrojtjen e tij dhe ndërtimin e mbështetjes në Uashington.

Këto marrëdhënie janë tensionuar vitet e fundit, veçanërisht kur Netanyahu ishte kryeministër nga viti 2009 deri në vitin 2021.

Politika e ashpër e Netanyahut ndaj palestinezëve, grindjet publike me Barack Obamën për procesin e paqes dhe programin bërthamor të Iranit, dhe lidhjet e ngushta me Donald Trump, e kanë sjellë atë në konflikt me shumë në komunitetin hebre amerikan, vëren Associated Press.

Sondazhet e opinionit publik tregojnë se rreth tre të katërtat e hebrenjve amerikanë anojnë nga Partia Demokratike dhe priren të jenë më kritikë ndaj qeverisë izraelite dhe më shumë mirëkuptues për palestinezët sesa republikanët, veçanërisht hebrenjtë më të rinj.

Tendenca të tilla janë veçanërisht të theksuara në një kohë kur Netanyahu po përgatitet të kthehet në pushtet pas një viti e gjysmë në opozitë, këtë herë në aleancë me politikanët më ekstremë.

Ai tashmë ka arritur marrëveshje me ta që po shqetësojnë jashtë vendit.

Deputetit Itamar Ben-Gvir, i njohur për provokime dhe kritika ndaj arabëve, të cilët i quan terroristë dhe bën thirrje që të deportohen, i është ofruar portofoli i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare.

Kjo do të thotë se ai do të jetë në krye të forcave policore, duke përfshirë policinë kufitare paraushtarake që janë në vijën e parë të konfliktit me palestinezët në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ai bën thirrje për dënim me vdekje për sulmuesit paletinas dhe imunitet për ushtarët nga ndjekja penale.

Netanyahu gjithashtu ra dakord të emërojë ligjvënësit Avi Maoz si zëvendësministër i ngarkuar për identitetin hebre dhe të jetë përgjegjës për sistemin arsimor të Izraelit edhe pse ai kundërshton të drejtat e komunitetit LGBTQ, lëvizjes së Reformës dhe hebrenjve të tjerë jo-ortodoksë.

Ai bën thirrje për ndalimin e paradave të krenarisë së homoseksualëve, krahason anëtarët e komunitetit me pedofilët dhe dëshiron që disa forma të terapisë së konvertimit të miratohen.

Përveç kësaj, ai shpreson të ndryshojë Ligjin e Kthimit, i cili lejon këdo me gjysh hebre të emigrojë në Izrael dhe ta zëvendësojë atë me një përkufizim shumë më të rreptë se kush është hebre.

Bezalel Smotrich, një udhëheqës i kolonëve hebrenj i njohur gjithashtu për deklaratat e tij anti-palestineze dhe anti-LGBTQ, iu premtua autoriteti mbi ndërtimin e vendbanimeve hebraike dhe çështjet civile palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Në një intervistë me mediat amerikane, Netanyahu u përpoq të zvogëlonte shqetësimet duke premtuar se do të mbronte demokracinë dhe të drejtat e komunitetit LGBTQ, duke thënë se ai në fund vendos politikën.

Se si kjo do të ndikojë në politikën amerikane nuk është ende e qartë, por demokratët progresivë po bëjnë thirrje për një qasje më të ashpër ndaj Izraelit lidhur me trajtimin e tij ndaj palestinezëve. Insajderët thonë se Izraeli dhe hebrenjtë amerikanë tashmë po ndahen./Reporteri.net/

<p>The post E djatha e re izraelite shqetëson hebrenjtë në ShBA first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles