7.8 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Dugolli mendon se ShBA, BE dhe Britania kanë “shkurtpamësi gjeopolitike” dhe se “ka prej tyre po luan lojën e Rusisë në Ballkan”


Përmes publikimit në profilin e tij të një shkrimi të publicistit shqiptar, Shaban Muratit, Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ShBA-në dhe BE-në i ka vlerësuar për “çudi diplomatike”, “shkurtpamësi gjeopolitike” derisa ka aty merret si e mirëqenë se “me dashje apo padashje dikush apo disa në diplomacinë perëndimore po bëjnë lojën e Rusisë” në Ballkanin Perëndimor, e kryesisht duke iu referuar thirrjeve për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Dugolli, i cili është edhe Zëvendëskryetar i Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, sipas shkrimit që ka bartur nga publicisti në profilin e tij, thotë se është “ironike” që “disa diplomaci europiane bëjnë sikur janë shqetësuar për fatin e Donbasit në Ukrainë, dhe nga ana tjetër po kërkojnë krijimin e një Donbasi serb (dhe rus) në Ballkan”.

Lexojeni të plotë shkrimin që Dugolli ia ka publikuar në profilin e tij Shaban Muratit:

Pyetje retoriko-diplomatike për Quintin

-A ka “Asosiacion të komunave meksikane” në ShBA?

-A ka “Asosiacion të komunave algjeriane” në Francë?

-A ka “Asosiacion të komunave turke” në Gjermani?

-A ka “Asosiacion të komunave afrikane” në Britaninë e Madhe?

-A ka “Asosiacion të komunave shqiptare” në Itali?

Përse kërkoni “Asosiacion të komunave serbe” në Kosovë?

Nëse nuk ka qeveri të një shteti të Quintit të guxojë të shkelë Kushtetutën e vendit të vet dhe as të shkelë vendimet e Gjyatës Kushtetuese të vendit të vet, nuk kuptohet logjika e Quintit që i kërkon qeverisë së Kosovës të shkelë Kushtetutën e vendit dhe të shkelë vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për të ashtuquajturin “asosiacion të komunave serbe”. Nuk mund të mos quhet çudi diplomatike ose shkurtpamësi gjeopolitike fakti që nuk paska mjaftuar vatra vullkanike e destabilizimit serb dhe e separatizmit të të ashtuquajturës “serpska republika” në Bosnje-Hercegovinë, që po sjell vërdallë gjithë Perëndimin prej 27 vitesh, por iu dashka diplomacisë së Perëndimit një “serpska republika” tjetër në Kosovë, një vatër e re trazirash rajonale .

Me dashje apo pa dashje dikush apo disa në diplomacinë perëndimore po bëjnë lojën e Rusisë për një Ballkan Perëndimor si gjenerator i destabilizimit të pëhershëm. Mund të flasësh plot fjalë të  bukura dhe të bësh komunikata të gjata për frenimin e influencës së Rusisë në Ballkan. Por nëse krijon artifise diplomatike dhe gjeopolitike mina me sahat si “serpska republikat” e njëpasnjëshme në Bosnje-Hercegovinë dje, në Kosovë sot, dhe nesër në Malin e Zi, kjo nuk është më vetëm dashuria gjenetike shekullore e një apo dy shteteve europiane për Serbinë. Në thelb kemi të bëjmë me një intrigë bizantine, që në strategjinë e saj të largët  i shërben Rusisë dhe zgjerimit të influencës ruse në Ballkanin Perëndimor.

Nuk besoj se ka njeri iluzionin që diplomacia perëndimore nuk e din që faktori serb në Ballkan është faktor rus. Diplomacia perëndimore e din si dreqi, e megjithatë po ushtron mbi Kosovën presione të jashtëzakonëshme, të papërputhëshme me normat ndërkombëtare dhe me ligjet e vendit përkatës, që të hapë derën e prishjes sështetit dhe të vendosë gjeneratorin e destabilizimit me emrin “asosiacion i komunave serbe”. Që ironia të jetë sa më e madhe, disa diplomaci europiane bëjnë sikur janë shqetësuar për fatin e Donbasit në Ukrainë, dhe nga ana tjetër po kërkojnë krijimin e një Donbasi serb (dhe rus) në Ballkan.

Duket sikur po vjen era Mynih 1938.

<p>The post Dugolli mendon se ShBA, BE dhe Britania kanë “shkurtpamësi gjeopolitike” dhe se “ka prej tyre po luan lojën e Rusisë në Ballkan” first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles