13.1 C
New York
E martë, 21 Mars, 2023

Buy now

Osmani pas takimit me McKee: Kërkova mbështetje në përpjekjet për eliminimin e dhunës në baza gjinore

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, ka pritur në takim ndihmës administratoren e USAID-it, Erin E. McKee.

Pas takimit, Osmani ka shprehur mirënjohjen për USAID-in për kontributin e dhënë në fusha të ndryshme në Kosovë.

“Ne ju jemi mirënjohës që edhe vendi ynë ka qenë përfitues i shumë projekteve që janë mbështetur nga populli amerikan. Në emer të popullit të Kosovës, natyrisht që falënderimi është i madh për këtë kontribut të popullit amerikan”.

“USAID-i ka kontribuar me më shumë se 1 miliardë dollarë në forcimin e intitucioneve të Kosovës, në demokratizimin e vendit tonë, në ndërtimin e një ekonomie të qëndrueshme e gjithëpërfshirëse, e në shumë fusha të tjera, që përfshinë edhe luftimin e krimit dhe korrupsionit”, u shpreh ajo.

Osmani bëri të ditur se në takim me McKee ka kërkuar mbështetje në përpjekjet për eliminimin e dhunës në baza gjinore.

“Sot diskutuam edhe për fushat e tjera të bashkëpunimit dhe më konkretisht kërkova mbështetje për përpjekjet tona për eliminimin e dhunës në baza gjinore dhe natyrisht që jam shumë e lumtur që mora përgjigje pozitive nga ana e USAID-it për përkrahje në këtë drejtim për ta luftuar këtë dukuri e cila për fat të keq është shndrruar në pandemi anë e kënd globit”, u shpreh tutje ajo.

<p>The post Osmani pas takimit me McKee: Kërkova mbështetje në përpjekjet për eliminimin e dhunës në baza gjinore first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles