6.7 C
New York
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Buy now

Kurti e pret nesër në takim Lajçakun, takimi nisë në orën 09:00

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të qëndrojë nesër në Prishtinë, ku do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Takimi mes tyre do të nisë në orën 09:00, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak”, ka njoftuar Zyra e Kryeministrit.

Vizita e Lajçakut në Kosovë do të zhvillohet një ditë pasi zyrtari i lartë i BE-së qëndroi në Beograd, ku u takua me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Lajçak tha se me Vuçiq diskutoi për normalizimin e raporteve midis Kosovës dhe Serbisë, por edhe për tema të tjera, përfshirë edhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucionet e Kosovës.

Ndryshe, javën e kaluar, Lajçak tha se gjatë vizitës së tij në Beograd dhe Prishtinë, do të diskutohet se si do të respektohet marrëveshja për targa, si dhe hapat e ardhshëm për normalizimin e marrëdhënieve sipas planit franko-gjerman.

Lajçak gjithashtu ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të jetë pjesë e planit franko-gjerman, derisa Serbia thotë që një herë ajo duhet të zbatohet për të kaluar në planin franko-gjerman.

Pas takimit me Vuçiqin sot në Beograd, ky i fundit tha se zbatimi i Asociacionit është i domosdoshëm.

“Me Miroslav Lajçak biseduam ngjarjet e fundit në Kosovë dhe problemet me të cilat ballafaqohet serbët për shkak të veprimeve të njëanshme dhe jolegjitime të Prishtinës. I theksova domosdoshmërinë e zbatimit të Marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe respektimin e të drejtave të popullit tonë. Serbia është e përkushtuar për të vazhduar konstruktivisht dialogun, me qëllim të mirëmbajtjes së paqes dhe stabilitetit si dhe arritjen e kushteve më të mira për jetesën e të gjithë qytetarëve”, ka përfunduar Aleksandar Vuçiq.

Ditë më parë edhe zv.ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, tha se “Asociacioni jo vetëm që duhet të bëhet, por edhe do të bëhet”, ndërsa ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, u shpreh se “Kryeministri Kurti e kupton që Asociacioni duhet të jetë prioritet absolut i tij”.

Në anën tjetër, amasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se pa u zgjidhur Asociacioni s’ka marrëveshje tjera.

“Asociacioni është detyrë e vështirë për Kosovën, por falë punës së madhe të Bashkimit Evropian, Albin Kurti e ka kuptuar që çështja e të ardhmes së serbëve në Kosovë duhet të jetë prioritet absolut dhe duhet të zgjidhet në secilin proces normalizimi”, ka thënë ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill./Reporteri.net/

Lajçak nesër në Prishtinë, takohet me Kryeministrin Kurti

<p>The post Kurti e pret nesër në takim Lajçakun, takimi nisë në orën 09:00 first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,742FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles