3.9 C
New York
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Buy now

Ushtria amerikane raporton sulme me raketa në bazën e saj të patrullimit në Siri

Ushtria e Shteteve të Bashkuara ka raportuar dy sulme me raketa që synonin bazën e saj të patrullimit në verilindje të Sirisë, por bëhet e ditur se nuk ka ushtarë të lënduar.

Në një deklaratë, Komanda Qendrore e SHBA-së (CENTCOM) njoftoi se sulmet shënjestruan forcat e koalicionit në bazën e saj në al-Shaddadi në Siri të premten, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

“Sulmi nuk rezultoi në lëndime apo dëmtime në bazën e pronës së koalicionit.”

Sulmet vijnë pasi tensionet përshkallëzohen në kufirin Siri-Turqi me ushtrinë turke duke nisur një valë sulmesh ajrore vdekjeprurëse ndaj forcave kurde si në Siri ashtu edhe në Irak si hakmarrje për një bombardim në Stamboll më 13 nëntor.

Ankaraja fajëson Partinë e ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe forcat kurde YPG për sulmin, por ata mohojnë çdo përfshirje.

Amerika për të cilat Forcat Demokratike Siriane (SDF) të mbizotëruara nga YPG kanë qenë një aleat kyç në luftën kundër grupit ISIL (ISIS) – ka kërkuar de-përshkallëzimin.

“Sulmet e këtij lloji vënë forcat e koalicionit dhe popullsinë civile në rrezik dhe minojnë stabilitetin dhe sigurinë e fituar me vështirësi të Sirisë dhe rajonit”, tha koloneli Joe Buccino, një zëdhënës i CENTCOM.

<p>The post Ushtria amerikane raporton sulme me raketa në bazën e saj të patrullimit në Siri first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles