5.3 C
New York
E martë, 7 Shkurt, 2023

Buy now

Franca: Kosova e Serbia t’i zbatojnë marrëveshjet e arritura, përfshirë atë për Asociacionin

Franca e ka mirëpritur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, derisa ka bërë thirrje që të zbatohen marrëveshjet e arritura deri tash, përfshirë edhe atë për Asociacionin.

Përmes një postimi në faqen zyrtare, Ministria për Evropë dhe Punë të Jashtme e Francës, ka thënë se sipas marrëveshjes që u arrit, Kosova dhe Serbia janë pajtuar që pa vonesë, t’i vazhdojnë bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve, duke u bazuar në propozimin e BE’së, të mbështetur nga Franca e Gjermania, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

“Nëpërmjet marrëveshjes, të dyja palët u zotuan të marrin masa të menjëhershme për targat për të shmangur përshkallëzimin. Ata ranë dakord gjithashtu që të vazhdojnë pa vonesë bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve të tyre, në bazë të propozimit të bërë nga Përfaqësuesi i Lartë, me mbështetjen e Francës dhe Gjermanisë”, thuhet në komunikatë.

Në fund, është përmendur edhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe.

“Franca u bën thirrje palëve që të vazhdojnë diskutimet në frymën e kompromisit dhe të zbatojnë marrëveshjet tashmë të arritura, duke përfshirë dispozitat që kanë të bëjnë me Asociacionin/Bashkësinë e Komunave me shumicë serbe”, thuhet në komunikatë.

<p>The post Franca: Kosova e Serbia t’i zbatojnë marrëveshjet e arritura, përfshirë atë për Asociacionin first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles