12.9 C
New York
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Buy now

Selimi skeptik: Liberalizimi vizave vështirë para 2024’ës, nëse jo kurrë


“Duket që s’ka gjasa që kosovarët të udhëtojnë lirshëm deri para 2024’ës, nëse jo kurrë”.

Kështu ka konstatuar ish-Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Petrit Selimi, përmes një cicërime në Twitter referuar raportimeve të djeshme për “vërejtjet” e Spanjës dhe Suedisë ndaj propozim të presidencës çeke për liberalizimin e vizave për Kosovën, raporton gazeta online Reporteri.net.

Por, një gjë e tillë, s’po ia hedh Selimit. Ai ka një shpjegim tjetër për këtë.

“Liberalizimi i vizave është bërë një lloj e pistë e Whac-A-Mole*. Mu atëherë kur Franca ndalon së bllokuari procesin, Suedia dhe Spanja nisin të bllojnë procesin, pavarësisht asaj se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet”.

*Whac-A-Mole: Përdoret si referencë ndaj një situate ku përpjekjet për të zgjidhur një problem bëhen pjesë-pjesë ose sipërfaqësisht, duke rezultuar vetëm në përmirësime minore ose të përkohshme./Reporteri.net/

<p>The post Selimi skeptik: Liberalizimi vizave vështirë para 2024’ës, nëse jo kurrë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,599FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles