12.2 C
New York
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Buy now

Politologu boshnjak: Serbia s’është në gjendje të sulmojë Kosovën

Serbia nuk është në gjendje të sulmojë Kosovën, së paku jo në këto kohë.

Kështu e ka vlerësuar shkencëtari politik Harun Cero, situatën mes Kosovës dhe Serbisë pyetur nga mediumi boshnjak “Klix”, raporton gazeta online Reporteri.net.

Një sulm eventual ndaj shtetit të Kosovës, siç e shpejgon Cer, do ta dëmtonte Serbinë në të gjitha fushat.

“Mendoj se një skenar i tillë nuk ka gjasa të ndodh, dhe mendoj se Serbia, së paku tani, kur është nën presion për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë, kur investimet perëndimore po i qëndrojnë pezull në balancë, dhe në kohën kur Rusia nuk po avancon siç priste në Ukrainë, nuk është e gatshme për një hap të tillë”.

“Do ta dëmtonte në të gjitha fushat, prej ekonomisë e te siguria, dhe do ta humbiste ‘levën’ dhe mundësitë për të arritur qëllimet politike përmes mjeteve diplomatike. Politikat e neutralitetit në një kohë sulmi potencial nuk do të ishin më të qëndrueshme”, ka thënë ai./Reporteri.net/

<p>The post Politologu boshnjak: Serbia s’është në gjendje të sulmojë Kosovën first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,597FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy