5.1 C
New York
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Buy now

FSK me rekord të trajnimeve ushtarake

Forca e Sigurisë së Kosovës këtë vit ka thyer rekordin e viteve paraprake për trajnime ushtarake, raporton gazeta online Reporteri.net.

Siç lajmëroi ministri i mbrojtjes, Armend Mehaj, janë 2 mijë e 547 ushtarakë të trajnauar gjatë këtij viti.

Njoftimi i plotë i Mehajt:

2547 është numri i ushtarakëve të FSK-së të trajnuar vetëm gjatë këtij viti

Avancimi profesional i pjesëtarëve të Ushtrisë së Republikës së Kosovës përbën njërin ndër synimet më të rëndësishme të ministrisë së mbrojtjes, andaj përgjatë këtyre 19 muajve është investuar maksimalisht në financimin e trajnimeve të ushtarakëve tanë përkrah ushtrive të shteteve më të fuqishme aleate.

Përmes bashkëpunimit me partnerët tanë strategjik në fushën e trajnimeve, po ngrisim në vazhdimësi kapacitetet profesionale dhe operacionale në funksion të misionit tonë kushtetues, gjithmonë në shërbim të paqes, stabilitetit dhe sigurisë së shtetit të Republikës së Kosovës, e përtej kësaj ky bashkëpunim në avancimin profesional të ushtarakëve kontribuon në përmbushjen e vizionit për anëtarësim në NATO.

Investimi i vazhdueshëm në FSK është garancioni për ushtri që i shërben ruajtjes së paqes në vend, rajon dhe më gjerë.

<p>The post FSK me rekord të trajnimeve ushtarake first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,598FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy