9.7 C
New York
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Buy now

Kandidatja militante e VV-së vlerësohet më së shumti për anëtare të KPM-së

Komisioni Parlamentar, i përbërë në shumicë nga Lëvizja Vetëvendosje, për anëtare të bordit të KPM-së, e ka vlerësuar më së larti Luljeta Aliun. Ajo është një aktiviste që vitet e fundit ishte kthyer në militante të partisë në pushtet, duke sulmuar mediat dhe këdo që ajo e konsideronte se është kundër Qeverisë Kurti.

Është bërë vlerësimi i kandidatëve që synojnë të bëhen pjesë e bordit të Komisionit të Pavarur të Mediave. Gjashtë prej emrave të kandidatëve shkojnë për votim në Kuvend, ndërsa zgjidhen tre prej tyre.

Nga vlerësimi që i është bërë kandidatëve, Luljeta Aliu ka marrë 816 pikë – më së shumti nga të gjithë të vlerësuarit.

Komisioni është përbërë nga Njazi Isaku, kryesues (LVV), Valon Ramadani (LVV), Arbëresha Kryeziu – Hyseni (LVV), Fitim Haziri (LVV), Besim Muzaqi (LVV), Fidan Jilta (nga 6+), Valentina Bunjaku (LDK), Albana Bytyqi (AAK), Mërgim Lushtaku (PDK), Isak Shabani (PDK).

Kandidatja më e vlerësuar e këtij komisionit është e njohur si përkrahëse e flaktë e Lëvizjes Vetëvendosje dhe qeverive të drejtuara nga Albin Kurti.

Aliu prej kohësh ka synuar të bëhet pjesë e KPM-së dhe tani ka dalë para deputetëve, për partitë e të cilëve është deklaruar shumë.

Ajo u vlerësua më së shumti nga deputetët në shumicë të Vetëvendosjes.

Raporti nga vlerësimi i bërë sot në Kuvend nuk e ka vetëm nënshkrimin e deputetes Kryeziu – Hyseni.

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) është organ kompetent për rregullimin, menaxhimin dhe mbikëqyrjen e spektrit të frekuencave të transmetimit në Republikën e Kosovës. Me Kushtetutën e Kosovës, KPM përcaktohet organ i pavarur. Në bazë të ligjit, KPM-ja licencon transmetuesit publik e privat, përcakton dhe zbaton politikën e transmetimit si dhe rregullon të drejtat, detyrimet si dhe përgjegjësitë e personave fizik dhe juridik të cilët ofrojnë shërbimet mediale audio dhe audiovizuele.

<p>The post Kandidatja militante e VV-së vlerësohet më së shumti për anëtare të KPM-së first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,601FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy