3.8 C
New York
E martë, 7 Shkurt, 2023

Buy now

Zelensky: Ushtarët rusë po plaçkitin spitalet

Ushtarët rusë po vjedhin masivisht pajisje mjekësore në Khersonin e pushtuar, në një tentativë për të bërë zonën të pabanueshme, denoncoi dje presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Trupat ukrainase janë grumbulluar në periferi të Khersonit, në pjesën jugore të vendit, duke bërë që zyrtarët e emëruar nga Moska të dëbojnë shumë banorë.

Lexo Edhe:
Kherson është një nga katër rajonet ukrainase të aneksuara së fundmi nga Rusia.
“Okupatorët vendosën të mbyllin objektet mjekësore në qytete dhe të vjedhin pajisjet mjekësore, ambulancat, gjithçka. Ata janë duke ushtruar presion mbi mjekët”, pohoi Zelensky.

“Rusia po përpiqet ta bëjë rajonin Kherson një “zonë të vdekur”, tha presidenti ukrainas në një video-mesazh.

Kievi ka akuzuar në mënyrë të përsëritur pushtuesit rusë për plaçkitje të gjerë pasi ata u larguan nga territoret e pushtuara ukrainase./abcnews.al./

<p>The post Zelensky: Ushtarët rusë po plaçkitin spitalet first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy