3.5 C
New York
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Buy now

Von der Leyen në Nish: BE dhe partnerët po punojnë intensivisht për të gjetur zgjidhje për targat

Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen ka folur në Nish të Serbisë, ku është pritur nga Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuciq rreth për cështjes së targave. Ajo ka thënë se Bashkimi Eeuropian dhe partnerët “po punojnë intensivisht për të gjetur një zgjidhje”.

“Ka vullnet të mirë nga të dyja palët, do të intensifikojmë dialogun”. Bisedimet janë të vështira, shpresoj se shpejt do të kemi një zgjidhje konkrete, por duhet konstruktivitet nga të dyja palët”, tha ajo.

Ndryshe, Vuçiq gjatë takimit me të, ka thënë se Serbia nuk ka faj as “0,1 përqind” për problemet në dialog.

Qeveria e Kosovës pritet të dalë sot me qëndrim ndaj kërkesave të SHBA’vë dhe QUINT’it për shtyrje të afatit për targat, derisa sot, kryeministri Kurti pati një takim me ambasadorët e shteteve të QUINT’it, pak para mbledhjes me ministrat e tij, që ka filluar në orën 16:00.

Përfundon takimi i Kurtit me ambasadorët e QUINT’it, kryeministri mbledh Qeverinë

<p>The post Von der Leyen në Nish: BE dhe partnerët po punojnë intensivisht për të gjetur zgjidhje për targat first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy