8.1 C
New York
E diel, 27 Nëntor, 2022

Buy now

Super-teleskopi i NASA-s sjell foto të reja mahnitëse nga gjithësia

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA -s (JWST) ka shkrepur një imazh të “frikshëm” të atyre që cilësohen si Shtyllat e Krijimit. Bëhet fjalë për kolona me “pluhur” që arrijnë në thellësi deri në 7000 vjet dritë nga Toka.

Imazhi është marrë në dritën e mesme infra të kuqe, duke treguar një pamje të re të një peizazhi të njohur kozmik, që bllokon dritën e ndritshme të yjeve për të kapur vetëm pluhurin që rrjedh dhe ogurzi.

Kjo është hera e parë që bota ka dëshmuar se sa të dendura janë disa zona pluhuri në Shtyllat e Krijimit, të cilat u formuan më shumë se pesë milionë vjet më parë, të cilat zakonisht shiheshin të rrethuara nga yje të ndezur.

Edhe pse yjet vezullues nuk janë të pranishëm në imazh, skajet e ndezura të manteleve të pluhurit përfaqësojnë yje të rinj që sapo kanë filluar të formohen. /abcnews.al

<p>The post Super-teleskopi i NASA-s sjell foto të reja mahnitëse nga gjithësia first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,583FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy