5.3 C
New York
E martë, 7 Shkurt, 2023

Buy now

Serwer: Është më realiste që Serbia të kthehet kah Kina, sesa kah Perëndimi

Profesori amerikan në Universitetin “John Hopkins” të SHBA-së, Daniel Serwer tha se ai pret që Serbia të refuzojë vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë dhe se është më realiste që Serbia t’i drejtohet Kinës, sesa Perëndimit.

“Perëndimi do të presë vendosjen e sanksioneve. Unë pres që Serbia ta refuzojë atë – siç ka bërë që nga shkurti”, tha Server për Zërin e Amerikës duke shtuar se megjithatë Serbia mund të dëshirojë ende të largohet nga sfera e ndikimit rus.

“Kjo mund të ndodhë kur Moska të humbasë luftën në Ukrainë”, thotë Servwer.

Megjithatë, shton ai “është më realiste që Serbia t’i drejtohet Kinës sesa Perëndimit. Në çdo rast, ministri i ri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, është një avokat i zellshëm i marrëdhënieve të ngushta me Moskën. Një herë më tha se Serbisë i duhet një përqafim nga ariu rus. Kjo nuk përfaqëson pikëpamjen time për orientimin drejt Perëndimit”, tha Server.

<p>The post Serwer: Është më realiste që Serbia të kthehet kah Kina, sesa kah Perëndimi first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,700FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy