12.2 C
New York
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Buy now

Presidentja Osmani takon deputetin ukrainas që po bën thirrje për njohjen e Kosovës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur të enjten në takim, deputetin e Parlamentit të Ukrainës dhe njëherësh anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Oleksiy Goncharenko.

Sipas njoftimit të Presidencës, në atë takim është folur për mbështetjen e Ukrainës për anëtarësimin e Kosovës në Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

“Deputeti Goncharenko e njoftoj Presidenten se në Parlamentin e Ukrainës është krijuar grupi i deputetëve “Miqtë e Kosovës”, të cilët do të shërbejnë si platformë për thellimin e bashkëpunimin parlamentar mes dy vendeve. Deputeti Goncharenko shprehu mbështetjen e tij për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës dhe se do të angazhohet në zgjerimin e mbështetjes për Kosovën brenda Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, presidentja ka theksuar se populli i Kosovës ka hapur zemrën dhe derën për të strehuarit nga Ukraina. Sipas saj, deri më tash në Kosovë kanë gjetur strehim një grup i gazetarëve të Ukrainës, teksa MAT Kosova po zhvillon trajnimin e grave ukrainase në fushën e deminimit.

<p>The post Presidentja Osmani takon deputetin ukrainas që po bën thirrje për njohjen e Kosovës first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,597FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy