9.7 C
New York
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Buy now

Hovenier dënon sulmet ndaj serbëve që pranuan targat RKS, thekson rëndësinë e shtyrjes së vendimit për targat

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, ka dënuar rastet e sulmeve ndaj serbëve që konvertuan targat e tyre në RKS, ku vetëm në 24 orët e fundit, janë regjistruar tri raste të djegies së veturave apo pronës së tyre.

Hovenier e ka konsideruar të rëndësishme shmangien e tensioneve përmes shtyerjes së afatit për targat derisa tha se ShBA dënon aktet e hakmarrjes ndaj atyre që kanë ndërruar targat, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

“E rëndësishme për të shmangur tensionet dhe për të shtyrë zbatimin e rregullave të reja të targave. Ne gjithashtu dënojmë veprimet për të frikësuar ose për t’u hakmarrë ndaj atyre që kanë ndërruar targat”, shkroi Hovenier në Twitter.

Important to avoid tensions and postpone implementation of new license plate rules. We also condemn actions to intimidate or retaliate against those who have changed their plates. https://t.co/LkujTK0opf

— Ambassador Jeff Hovenier (@USAmbKosovo) October 27, 2022

Ky reagim i Hovenierit erdhi si koment ndaj njoftimit të Këshilltarit Special Amerikan, Derek Chollet, për telefonatën e tij me Kryeministrin Albin Kurti, i cili tregoi se pjesë e kësaj bisede ishte edhe kërkesa për shtyerje të afatit për implementimin e rregullit për targa, të cilën Kurti nuk e përmendi.

“Fola sot me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti për të diskutuar rëndësinë e shmangies së tensioneve dhe shtyrjes së zbatimit të rregullave të reja të targave, pa konfiskim apo gjoba. Gjithashtu diskutuam për partneritetin tonë dhe synimet e përbashkëta për avancimin e integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës”, njoftoi Chollet.

Spoke w/ Kosovo PM @albinkurti today to discuss the importance of avoiding tension & postponing the implementation of new license plate rules, without confiscations or fines. Also discussed our partnership & shared goals of advancing Kosovo’s European & Euro-Atlantic integration.

— Derek Chollet (@CounselorDOS) October 27, 2022

 

Kurti përmes një cicërime në Twitter, duke mos treguar shumë nga biseda me Këshilltarin Special Amerikan, tha se e ka falënderuar Chollet për mbështetjen e vazhdueshme të ShBA’ve për Kosovën në integrimin euroatlantik.

“Sot fola me Këshilltarin Special Amerikan, Derek Chollet dhe e falënderova për mbështetjen e vazhdueshme për Kosovën për integrimin euroatlantik. Siç tregohet në @TheëJP Raporti i vitit 2022, Kosova duke u renditur si e para në ËB6 dhe i dyti më i përmirësuar në nivel global, ne përsëri dëshmojmë se sundimi i ligjit shkon krah për krah me paqen, sigurinë dhe demokracinë”, shkroi ai. /Reporteri.net/.

Today I spoke w/ & thanked @CounselorDOS for ‘s continued support for ‘s Euro-Atlantic integration. As shown in @TheWJP 2022 report, ranking as 1st in WB6 & 2nd most improved globally, we again prove that rule of law goes hand in hand w/ peace, security & democracy.

— Albin Kurti (@albinkurti) October 27, 2022

Brenda 24 orëve regjistrohen tri incidente në veri për shkak të targave

<p>The post Hovenier dënon sulmet ndaj serbëve që pranuan targat RKS, thekson rëndësinë e shtyrjes së vendimit për targat first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,601FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy