9.1 C
New York
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Buy now

Putin mbikëqyr personalisht stërvitjen e forcave bërthamore ruse

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin mbikëqyri stërvitjen e forcave bërthamore ruse të kryer kundër një sulmi të mundshëm bërthamor ndaj vendit të tij.

Sipas një deklarate të Kremlinit, Putin drejtoi personalisht trajnimin e forcave të parandalimit strategjik tokësor, detar dhe të aviacionit, gjatë të cilit u ushtruan lëshime praktike të raketave balistike dhe kryqëzuese.

Në mesin e raketave të lançuara ishin raketa balistike ndërkontinentale “Yars” si dhe raketa balistike “Sineva”.

Putin is observing a Russian nuclear exercise.

They hold these every year, and Russia warned the US about them in advance. But the last time Russia held one was in February – just a few days before invading Ukraine. pic.twitter.com/Ki8hr86n3E

— max seddon (@maxseddon) October 26, 2022

Në stërvitje mori pjesë edhe bartësi i raketave strategjike me rreze të gjatë Tu-95MS, i cili lëshoi ajrore kryqëzyese.

Putin kontrolloi nivelin e gatishmërisë së organeve të administratës ushtarake dhe aftësitë e stafit drejtues dhe operacional në organizimin dhe menaxhimin e trupave.

“Detyrat e vendosura për stërvitjen e forcave të parandalimit strategjik janë kryer plotësisht, të gjitha raketat kanë arritur objektivat e tyre, duke konfirmuar karakteristikat e specifikuara”, thuhet në deklaratë.

<p>The post Putin mbikëqyr personalisht stërvitjen e forcave bërthamore ruse first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,597FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy