3.8 C
New York
E martë, 7 Shkurt, 2023

Buy now

Polonia e shpall udhëheqjen ruse regjim terrorist

Kuvendi i Republikës së Polonisë e shpalli të mërkurën udhëheqjen e Rusisë regjim terrorist, duke dënuar edhe agresionin mbi Ukrainë, i nisur më 24 shkurt.

BBC raportoi se ky vendim u mor nëpërmjet një rezolute, derisa në Kuvend u tha se Rusia duhet të mposhtet dhe të privohet nga mundësia për t’i kërcënuar fqinjët.

“Senati i Republikës së Polonisë edhe një herë dënon ashpër agresionin rus dhe u bën thirrje të gjitha vendeve që mbrojnë paqen, demokracinë dhe të drejtat e njeriut, të njohin fuqinë e Federatës Ruse si një regjim terrorist”, thuhet në rezolutën e votuar.

Polonia është ndër shtetet e para që ndihmoi me pritjen e refugjatëve ukrainas. Disa milionë ukrainas u larguan dhunshëm nga Ukraina drejt kufirit polak.

Më 10 maj, Lituania e njohu Rusinë si shtet që mbështet dhe kryen terrorizëm, ndërsa në gusht, Letonia e shpalli Rusinë sponsorizuese të terrorizmit.

Parlamenti i Estonisë gjithashtu e shpalli Rusinë mbështetëse të terrorizmit.

<p>The post Polonia e shpall udhëheqjen ruse regjim terrorist first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy