3.9 C
New York
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Buy now

Ish-ambasadori amerikan: Kundërshtimi i Serbisë për pavarësinë e Kosovës e legjitimon pushtimin e Ukrainës nga Rusia

Ish-ambasadori i SHBA-së në Serbi, Michael Kirby, beson se ekziston një lidhje midis pritshmërisë së Rusisë që delegacioni parlamentar serb të mos marrë pjesë në Forumin e Krimesë në Zagreb dhe mungesës së përfaqësuesve serbë në atë tubim në Kroaci të iniciuar nga Ukraina.

“Nga larg duket se Serbia ka zgjedhur të qëndrojë në anën e Rusisë në luftën ruso-ukrainase”, tha Kirby për Zërin e Amerikës.

Gjatë dy ditëve të mëparshme, përfaqësues të më shumë se 50 vendeve dhe organizatave botërore u mblodhën në Zagreb për të diskutuar, ndër të tjera, për mënyrat për të ndihmuar Ukrainën. Ndër zyrtarët botërorë ishte edhe kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi.

Zyrtarët kroatë dhe organizatorët e takimit pohojnë se përfaqësuesit serbë janë ftuar të marrin pjesë.

Megjithatë, për momentin në Beograd nuk është ofruar ndonjë shpjegim zyrtar nëse ka mbërritur ftesa për forum dhe cilat do të ishin arsyet e mundshme të refuzimit.

Kirby, i cili shërbeu në Serbi nga viti 2012 deri në vitin 2016, tha se beson se rusët kanë ndikim të theksuar në institucione të rëndësishme të Serbisë, si dhe në Partinë Progresive Serbe, duke shtuar se që nga viti 2012 ka pasur një periudhë të distancimit të konsiderueshëm të Qeveria serbe nga rruga evropiane dhe një kthesë shumë e dukshme drejt Rusisë, veçanërisht Putinit.

“Duke pasur parasysh kundërshtimin e Serbisë për pavarësinë e Kosovës, duket se Serbia e legjitimon marrjen e territorit nga Rusia me standarde të dyfishta”, tha ndër të tjera Kirby.

<p>The post Ish-ambasadori amerikan: Kundërshtimi i Serbisë për pavarësinë e Kosovës e legjitimon pushtimin e Ukrainës nga Rusia first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy