6.5 C
New York
E hënë, 30 Janar, 2023

Buy now

Vdekja e George Floyd, një tjetër oficer që e arrestoi shpallet fajtor për vrasje

Një nga ish-policët e Minneapolis-it i akuzuar në lidhje me vdekjen e George Floyd në vitin 2020 është shpallur fajtor për “ndihmë dhe nxitje” në vdekjen e tij.

J. Alexander Kueng, 29 vjeç, u deklarua fajtor të hënën për ndihmën dhe nxitjen e vrasjes së shkallës së dytë, duke thënë në mënyrë specifike se ai ishte “fajësisht neglizhues” dhe “krijoi një rrezik të paarsyeshëm” kur Floyd vdiq më 25 maj 2020.

Avokati i tij, Thomas Plunkett, i tha Minneapolis Star, ishte arritur një marrëveshje për të negociuar me prokurorët për të hedhur poshtë një akuzë për vrasje të paqëllimshme të shkallës së dytë.

Si pjesë e marrëveshjes, Plunkett pranoi të rekomandonte një dënim prej vetëm 42 muajsh burg, në vend të një pritshmërie prej 12 vitesh e gjysmë nëse shpallej fajtor në gjyqin shtetëror. Kueng do të vuajë 42 muajt njëkohësisht me dënimin prej tre vjetësh në burg federal me dy vjet lirim të mbikëqyrur.

Pranimi i fajësisë vjen vetëm pak çaste përpara se Kueng dhe kolegu i tij oficer Tou Thao, 36 vjeç, të vendoseshin në një gjyq shtetëror.

Thao deri më tani ka pretenduar se është i pafajshëm dhe ende pritet të dalë në një gjyq shtetëror të hënën me akuzat për ndihmë dhe nxitje për vrasje të shkallës së dytë dhe ndihmë dhe nxitje për vrasje.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet me 16 vite të tjera burg, përveç tre vjet e gjysmë që po vuan në burgun federal. /abcnews.al

<p>The post Vdekja e George Floyd, një tjetër oficer që e arrestoi shpallet fajtor për vrasje first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,683FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles