3.5 C
New York
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Buy now

Kryeministri i ri britantik Rishi Sunak, shpjegim në dhjetë pika për lidhjet e tij me Indinë


Rishi Sunak do të jetë kryeministri i parë britanik me origjinë nga India.

Ish-shefi i tij, Boris Johnson nuk arriti të nxjerrë mbështetjen e 100 deputetëvë.

Këto janë dhjetë fakte rreth lidhjes me Indinë të Rishi Sunak, sipas NDTV:

  • Rishi Sunak u betua si deputet nga Yorkshire, me Bhagavad Gita-n në Parlament. Ishte i pari parlamentar i Mbretërisë së Bashkuar që e bëri këtë.
  • Të dy prindërit e tij janë me origjinë indiane. Prindërit e Sunak, farmacistë, migruan nga Afrika Lindore në MB në vitet 1960.
  • Rishi Sunak është i martuar me vajzën e shefit të Infosys, Narayan Murthy, Akshata Murthy. Ata kanë dy vajza – Krishna dhe Anouska.
  • Si Kancelar i Thesarit nën udhëheqjen e Boris Johnson, Rishi Sunak ndezi Diwali Diyas në rezidencën e tij në Downing Street.
  • Rishi Sunak shpesh flet për trashëgiminë e tij dhe sesi familja e tij i kujtonte shpesh vlerat dhe kulturën.
  • Ashtu si shumica e familjeve indiane, arsimi ishte një aspekt kyç i prindërimit në familjen Sunak. Rishi Sunak është i diplomuar në Universitetin Stanford dhe një ish-bankier investimesh.
  • Rishi Sunak viziton shpesh Bangaloren me gruan dhe dy fëmijët e tij për të takuar vjehrrit e tij.
  • Gjatë fushatës për postin e kryeministrit në verën e vitit 2022, Rishi Sunak u përball me kritika në fronte të ndryshme, duke përfshirë shtëpinë e tij luksoze, kostumet e shtrenjta dhe këpucët. Rishi ndau një deklaratë se Bhagavad Gita shpesh e shpëton atë gjatë situatave stresuese dhe i kujton atij të jetë i sjellshëm.
  • Rishi Sunak ka një vlerë neto prej mbi 700 milionë paund dhe është shumë i pajisur me prona në MB. Përveç zotërimit të një rezidence në Yorkshire, Rishi dhe gruaja e tij Akshata zotërojnë një pronë në Kensington në Londrën qendrore.
  • Për t’u mbajtur në formë, Rishi Sunak pëlqen të luajë kriket./Reporteri.net/

<p>The post Kryeministri i ri britantik Rishi Sunak, shpjegim në dhjetë pika për lidhjet e tij me Indinë first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles