12.9 C
New York
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Buy now

Hovenier kërkon më shumë angazhim në luftimin e krimit të organizuar dhe dhunës seksuale

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffery Hovenier, ka kërkuar më shumë angazhim në luftimin e krimit të organizuar dhe dhunës seksuale.

Ai në “Javën për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, të organizuar nga Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit, ka falënderuar edhe institucionet e Kosovës që në Kodin e Procedurës Penale kanë futur edhe rastet e viktimave të dhunës si dhe kompensimin e tyre

“Dëshirojmë që ta shfrytëzojmë këtë javë për të reflektuar mbi përpjekjet tona por që të marrin edhe veprime që viktimat të kenë shërbime të duhura dhe drejtësi. Është e rëndësishme që margjinalizuarit shpesh kanë pabarazi dhe mund të kenë më të cenueshëm për t’u bërë cak i trafikimit me njerëz”.

“Garantimi i të drejtave të viktimave të dhunës është futur në kodin e procedurës penale dhe gjithashtu e kemi kuptuar që Qeveria e Kosovës do ta zgjerojë kompetencat për viktimat dhe kjo tregon përkushtimin e Kosovës për luftimin dhe kompensimin e veprave të tilla”, tha ai./EO

<p>The post Hovenier kërkon më shumë angazhim në luftimin e krimit të organizuar dhe dhunës seksuale first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,600FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy