8.1 C
New York
E diel, 27 Nëntor, 2022

Buy now

FIFA-s i kërkohet që të përjashtojë Iranin nga Botërori dhe Ukraina të zë vendin e tyre

FIFA po përballet me thirrjet për të përjashtuar Iranin nga Kampionati Botëror “Katar 2022” dhe për t’ia dorëzuar vendin e tyre Ukrainës.

Irani është shortuar në Grupin B të Botërorit, bashkë me Anglinë, Uellsin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës – transmeton Gazeta Express.

Në fillim të këtij muaji, grupi i të drejtave të njeriut “Open Stadiums” i bëri thirrje FIFA-s të ndalojë pjesëmarrjen e Iranit në Botërorin e këtij viti shkaku i trajtimit që i bëhet grave në këtë shtet.

Kjo kërkesë erdhi pasi protestave në Iran për për vdekjen e një gruaje 22-vjeçare, Mahsa Amini, e cila vdiq derisa ishte në paraburgim në fillim të këtij muaji.

Qeveria iraniane është kritikuar gjithashtu ashpër për mbështetjen e agresionit rus mbi Ukrainën.

Klubi i njohur ukrainas, Shakhtar Donetsk, i ka bërë thirrje FIFA-s dhe gjithë komunitetit ndërkombëtar që menjëherë të ndalojnë Kombëtaren e Iranit të luajë në Kampionat Botëror.

“Ky do të jetë një vendim i drejtë që duhet të tërheqë vëmendjen e gjithë botës ndaj një regjimi që vret njerëzit e tij më të mirë dhe ndihmon në vrasjen e ukrainasve. Vendin e lirë duhet ta zërë Kombëtarja e Ukrainës, e cila dëshmoi se është e denjë për pjesëmarrje me kushte të pabarabarta me kombëtaret e tjera gjatë ‘play-off’-it, ata luajtën me zemër. Lehtësimi i pjesëmarrjes së terroristëve është politikë. Është koha për t’i dhënë fund një politike të tillë”, thuhet mes tjerash në kërkesën e presidentit të gjigantit të futbollit nga Ukraina, Sergei Palkin.

Kujtojmë se Kampionati Botëror “Katar 2022” do të zhvillohet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor.

“Ukraine should be at the World Cup. Iran deserves no place there!”

Statement by #Shakhtar CEO Sergei Palkin pic.twitter.com/JhVk1GUVWo

— FC SHAKHTAR ENGLISH (@FCShakhtar_eng) October 24, 2022

<p>The post FIFA-s i kërkohet që të përjashtojë Iranin nga Botërori dhe Ukraina të zë vendin e tyre first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Generated by Feedzy