9.7 C
New York
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Buy now

Analiza e DW-së për qeverinë e re serbe: Jashtë, politika balancuese – Brenda, afera korruptive dhe reality show


Gati se të gjithë emrat në qeverinë e re serbe tashmë janë bërë të ditur. Është qeveri vazhdimësie – mënjanim i vendimeve të rëndësishme dhe politikë e jashtme e balancuar, gjersa në nivelin e brendshëm është vazhdimësi e aferave korruptive dhe performanca të ministrave “reality show”, ka shkruar Deutsche Welle, citoi e përditshmja serbe “Danas”, përcjell gazeta online Reporteri.net.

Qeveria e re serbe do të ketë 25 ministri, katër më shumë se paraprakja, që edhe ashtu kishte marrë kritika të mëdha publike. Opozita beson se qeveria në ardhje do të jetë tepër e rënduar dhe e ngadalshme në reagim ndaj sfidave.

Siç janë deklaruar autoritetet serbe, do të ketë 13 emra të rinj derisa mungesën e disa emrave të vjetër ata e interpetuan jo si ndëshkim, por si nevojë që periodikisht t’u ipet shans të paprovuarve në qeverisje.

Në krye të qeverisë sërish do të jetë Ana Brnabiç.

Bratislav Gashiç shfaqet si një staf i pathyeshëm, i cili pas ulje-ngritjeve të shumta, dhe uljes në akull, tani do të jetë Ministër i Policisë.

Rritja meteorike e Millosh Vuçeviçit brenda SNS-së vazhdon, pasi ai tani do të jetë ministër i Mbrojtjes dhe zëvendëskryeministër.

Goran Vesiç, i cili praktikisht ka kryer detyrën e kryetarit të Beogradit dhe nuk ka marrë shumë simpati dhe lëvdata në atë pozitë, vendoset në pozitën e ministrit të Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës.

Kandidimi i Tomislav Zhigmanov, kreut të Unionit Demokratik të Kroatëve në Vojvodinë (DSHV), i cili do të jetë ministër për të drejtat e njeriut dhe të pakicave, interpretohet si një lëvizje interesante. Aleksandar Vuçiç e prezantoi atë kandidaturë si “surprizë”, dhe kjo lëvizje tashmë u vlerësua pozitivisht në reagimet e para nga Kroacia.

E pazakontë është edhe emërimi i ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Selakoviç, në pozitën e ministrit të Punës, Veteranëve dhe Çështjeve Sociale, që në Beograd vlerësohet si një ulje në pozitë në krahasim me pozitën e mëparshme.

Qeveri vështirë progresive

Vendimet e kuadrove në qeverinë e re nuk janë shumë befasuese, por gjithsesi tërhoqi vëmendje fakti që në qeverinë e re nuk do të jenë Zorana Mihajloviç, Nebojsha Stefanoviç, Aleksandar Vulin, Zoran Lonçar dhe Vanja Udoviciç, raporton Deutsche Welle, përcjell Reporteri.net.

“Askush nuk e priste që kjo do të ishte një qeveri reformiste apo properëndimore,” thekson për DW Filip Shvarm, kryeredaktor i së përjavshmes Vreme dhe shton se “nga jashtë, kjo do të jetë një qeveri e tiranisë, ndërsa në brendësi do të jetë vazhdimësi e aferave korruptive dhe realiteti i performancave të ministrave”.

“Si çdo herë edhe formimi i kësaj qeverie u shoqërua me zëra të shumtë se në qeverinë e re do të ketë edhe personalitete jopartiake, joqeveritare, madje edhe nga opozita. Por, natyrisht, asgjë. Nga kjo erdhi, dhe kjo është një qeveri e vështirë progresive në të cilën Aleksandar Vuçiq do të vazhdojë të udhëheqë detyrën”, thotë ai.

Qeveri neutrale?

Partia Socialiste e Serbisë (SPS) shihet si një fituese e madhe në shpërndarjen partiake, pasi fitoi deri në pesë poste ministrore.

Kreu i SPS-së, Ivica Daçiç është rikthyer në postin e ministrit të Jashtëm, i cili do të jetë edhe koordinator i shërbimeve të sigurisë.

“Është e qartë se sfidat e politikës së jashtme do të jenë vendimtare në periudhën e ardhshme dhe Vuçiç në një farë mënyre u detyrua të kthejë në atë post Daçiçin, i cili nuk shquhej për njohjen e gjuhëve të huaja, por është një politikan i aftë dhe me përvojë që duhet të zbutet”, thotë Deutsche Welle.

Por tashmë kishte një konfuzion mes analistëve në Serbi, të cilët pas shpalljes së listës së kandidatëve, peshuan nëse qeveria do të ishte properëndimore apo proruse.

Disa pretendojnë se nuk ka emra në qeveri që janë fort properëndimore apo proruse, por ka edhe nga ata që vërejnë se kandidatët për ministra të SPS-së, si dhe disa ministra të SNS-së, mund të konsiderohen pro-rusë.

Tanja Mishçeviç, ministrja për Integrimin Evropian dhe Dubravka Xhedoviç Negre, ministrja e re e minierave dhe energjisë, e cila ishte drejtoreshë rajonale e Bankës Evropiane të Investimeve për Ballkanin Perëndimor, shihen si personel pro-perëndimor, përcjell Reporteri.net.

Humbësit në shpërndarjen e re

Ndoshta befasia më e madhe është se në qeverinë e re nuk do të jetë Zorana Mihajloviç, e cila nga publiku serb konsiderohet si staf nën mbrojtjen amerikane dhe që sipas legjendave urbane është e pamundur të anashkalohet në kombinime të rëndësishme të personelit.

Javët e fundit, ajo bëri disa deklarata në të cilat kërkonte me zë të lartë sanksione kundër Rusisë, kritikoi Rusinë për luftë pushtuese dhe kërkoi që autoritetet serbe të distancoheshin prej saj.

Filip Shvarm vëren “se për një kohë të gjatë ajo ka acaruar krahun e fortë të Partisë Progresive Serbe, e cila mendon se ajo nuk është mjaft e vendosur në nivel kombëtar. Unë kurrë nuk kam besuar se ajo ishte kaq e rëndësishme për amerikanët dhe se ishte e pamundur të ta dëbojë nga qeveria serbe”.

 

“Nëse ajo do të mbetej në qeveri pas fushatës kundër saj në parti, dhe pas deklaratave të saj të fundit, do të thoshte se Vuçiç u dorëzua para disa presioneve amerikane dhe ai ende dëshiron të ruajë imazhin e dikujt që vendos gjithçka vetë”, vazhdon Shvarm.

Kur bëhet fjalë për surpriza të tjera, si Aleksandar Vulin dhe Nebojsa Stefanoviç, Shvarm vëren “se Aleksandar Vulin tashmë është përfolur se është drejtor i Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit (BIA), dhe se ai padyshim e dinte se nuk do të ishte më në qeveria me deklaratat e tij shoviniste la gjurmë intelektuale dhe u largua me fishekzjarre”.

Sa i përket Nebojsha Stefanoviçit, “është një mrekulli e vërtetë që ai mbijetoi kaq gjatë në qeverinë serbe. E gjithë SNS u deklarua kundër tij, thjesht i ka skaduar mandati dhe fati i tij i ardhshëm politik është plotësisht i pasigurt”, vlerëson Filip Shvarm.

Mirëmëngjes, pazar!

Sanksionet ndaj Rusisë dhe zgjidhja e problemit të Kosovës do të jenë temat kryesore me të cilat do të merren autoritetet serbe në periudhën e ardhshme.

Nëse shikoni përbërjen kadrore të qeverisë së ardhshme, a mund të konkludohet në bazë të asaj se cili do të jetë kursi i politikës së jashtme të Serbisë pas formimit të qeverisë së re?

Filip Shvarm beson se “përbërja e qeverisë nuk pasqyron pikëpamjet e Vuçiçit dhe se qeveria e re është më e fokusuar në skenën e brendshme dhe zgjidhjen e grupeve të interesit”.

“Qeveria do të miratojë çdo vendim të tij politik, dhe politika e tij e jashtme është një politikë hakmarrjeje. Vetë Vuçiç tha se SPS-ja ka bërë mirë për shkak të mbështetjes që ka për Rusinë pas fillimit të luftës në Ukrainë, dhe këtu Daçiç është ministër i Jashtëm. Si staf prorus mund të shihet edhe Nikolla Selakoviç, ish-ministër i Jashtëm”.

“Mendoj se në bazë të gjithçkaje mund të konstatohet se kjo politikë është një pazar mirëmëngjesi në të katër anët e botës. Kjo do të blejë kohë sa i përket sanksioneve ndaj Rusisë dhe Kosovës, sepse presioni i komunitetit ndërkombëtar nuk do të jetë drejtuar kësaj qeverie por Aleksandar Vuçiçit”, përfundon kryeredaktori i së përjavshmes Vreme./Reporteri.net/

<p>The post Analiza e DW-së për qeverinë e re serbe: Jashtë, politika balancuese – Brenda, afera korruptive dhe reality show first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,601FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles