9.7 C
New York
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Buy now

The Guardian: Rikthimi i Boris Johnson do të ishte fundi i Partisë Konservatore

Konservatorët e lartë janë të angazhuar në një fushatë të furishme për të ndaluar Boris Johnson të organizojë një kthim në Downing Street, me pretendimet se ai do të shkaktonte dëme të mëtejshme ekonomike dhe do të rrezikonte fundin e partisë Konservatore.

Ekipi i Johnson pretendon se ai ka siguruar privatisht mbështetjen e 100 deputetëve të nevojshëm për të hyrë në garë, pavarësisht se vetëm 55 e mbështetën atë në publik. Pohimi u kundërshtua menjëherë nga deputetët dhe burimet e fushatës rivale të lidershipit, raporton The Guardian.

Johnson publikoi një foto të tij duke lobuar një deputet në telefon, por aleatët e tij nuk mund të konfirmonin se ai do të hynte zyrtarisht në garë për të rifituar lidershipin nga i cili u rrëzua vetëm disa muaj më parë.

Në një ditë tjetër të dramës politike në garën për të pasuar Liz Truss si kryeministër, mbështetësit e kandidatit kryesor Rishi Sunak po përpiqeshin të siguronin mbështetje nga deputetët sa Johnson do të detyrohej të largohej.

Ata besojnë se një votë përfundimtare treguese midis deputetëve që mbështesin me shumicë dërrmuese Sunak do t’u dërgonte një mesazh anëtarëve që të mos i rrafshojnë me një lider tjetër që nuk e mbështesin.

Dy kandidatët kryesorë zhvilluan bisedime të shtunën mbrëma teksa i afroheshin afatit të së hënës në orën 14:00 për nominimet dhe ndërsa asnjëri nga kampet nuk zbuloi përmbajtjen, kuptohet se Johnson po propozonte një marrëveshje që ai pretendonte se do të shmangte një betejë përçarëse në parti.

Ish-ministrat e kabinetit që mbështesin Sunak thanë se një rikthim për Johnson do të shqetësonte gjithashtu tregjet financiare, duke rritur rrezikun e rritjeve të mëtejshme të mprehta të normave të interesit nga Banka e Anglisë brenda disa ditësh.

Një ish-koleg i kabinetit të Johnson tha se përpjekjet e dëshpëruara ishin duke u zhvilluar për të mbledhur mbështetjen pas Sunak, jo vetëm sepse ai do të simbolizonte stabilitetin në tregjet financiare dhe do të zvogëlonte shanset e rritjes së mëtejshme të normave të interesit dhe hipotekave.

Ai tha se plani fiskal afatmesëm që do të shpallet nga kancelari Jeremy Hunt më 31 tetor do të ishte jetik dhe nuk duhet të komprometohet nga kthimi i Johnson.

“Atëherë do të jetë një çështje nëse Johnson e vendos narcisizmin e tij mbi interesat e vendit,” tha një burim i lartë. “Një fitore e madhe për Sunak do të ushtrojë presion mbi Johnson.”

Kemi Badenoch, i parë si një udhëheqës i ardhshëm, i dha Sunak një shtysë të madhe duke e mbështetur atë.

Ndërkohë, kishte pretendime se një grup i fortë prej rreth një duzinë deputetësh që kundërshtonin kthimin e Johnson do të jepnin dorëheqjen e kamxhikut nëse ai do të merrte sërish drejtimin. Deputetë të tjerë konservatorë thanë se Johnson do të luftonte për të marrë ndonjë ligj në parlament nëse ai kthehej, duke pasur parasysh forcën e ndjenjës kundër tij.

Një ish-ministër tha: “Do të ishte fundi për mua. Unë njoh të tjerë që ndjejnë të njëjtën gjë. Partia tashmë na ka lënë pas. Nëse Johnson do të kthehej, do ta kisha të pamundur të vazhdoja.”

Disa konservatorë e bënë të qartë se hetimi i komitetit të privilegjeve nëse Johnson mashtronte deputetët mbi Partygate e bëri të pamundur pranimin e tij si udhëheqës. Disa thanë se do të mbështesnin zgjedhjet në vend që të votonin për çdo përpjekje për të kursyer Johnson nga hetimi. Një burim i Commons tha se provat dhe dëshmitë publike mund ta “përfundojnë atë” politikisht, përpara vitit të ri.

<p>The post The Guardian: Rikthimi i Boris Johnson do të ishte fundi i Partisë Konservatore first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,601FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles